Kryesore

“Ishte mbret në skenë”- Berisha merr pjesë në homazhet për Mirush Kabashin: U largua si Sorkat i kësaj kohe! Ka lënë pas një trashëgimi mahnitëse

12:03 - 06.12.23 gsh
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Ish-kryeministri Sali Beisha, ka marrë pjesë në homazhet që po mbahen ditën e sotme në Muzeun Kombëtar, në nder të aktorit të mirënjohur, Mirush Kabashi.
Në një prononcim për mediat, Berisha shprehu ngushëllimet për familjen e të ndjerin, ndërsa theksoi se Mirush Kabashi u largua si Sorkat i kësaj kohe.

“Ai vërtet ndahet, por ndahet duke lënë një trashëgimi mahnitëse. Ai ishte mbret, në skenë”, tha Berisha.

Sali Berisha: Erdha për të shprehu së bashku më Besnik Mustafajn mirënjohjen, admirimin e pakufishëm për gjeniun e skenës, filmit dhe teatrit, Mirush Kabashin. Por, për Mirushin ka gjithnjë celebrim të asaj trashëgimi që la për ne dhe brezat që vijnë. Ai vërtet ndahet, por ndahet duke lënë një trashëgimi mahnitëse.

Ai ishte mbret, në skenë. Ndoshta, ose askush tjetër nuk arriti së sublimohet në interpretimet e tij, në personazhet që mori përsipër. Ai, u largua si Sorkat i kësaj kohe, në sensin që me apologjinë  e Sokratit shënoi kulmin e tij në skenën shqiptare dhe në atë ndërkombëtare. Ngushëllime më të ndjera familjes.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.