Kosova

Ende asnjë dosje në gjykatë/ Të akuzuar për krime lufte, ish-krerët e UÇK-së prej një viti në Hagë

18:53 - 07.12.21 gsh

Prej një viti ish-eprorët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçi, Jakup Krasniqi, Kadri Veseli dhe Rexhep Selimi ndodhen në qendrën e paraburgimit të Dhomave të Specializuara në Hagë.Ndërkohë ende nuk është dhënë një datë se kur do të nisë procesi gjyqësor ndaj tyre, pasi akuzohen për krime lufte kundër njerëzimit.

Zyra e Prokurorit të Specializuar deri më tani nuk ka arritur të dorëzojë në gjykatë dosjen paraprake për të këtë rast, dosje e cila synon të përmbajë një përmbledhje të provave dhe që Prokurori i Specializuar synon t’i paraqesë në lidhje me kryerjen e veprës së pretenduar.

Gjyqtari i procedurës paraprake, Nicolas Guillou theksoi se një gjë e tillë deri më 17 dhjetor të këtij viti duhet të jetë realizuar.

Avokatët mbrojtës janë shprehur të shqetësuar për procesin e ngadaltë që është zhvilluar.

Gregory Kehoe, avokati mbrojtës i Hashim Thaçit ka theksuar se Prokuroria ka kërkuar vazhdimisht shtyrjen e afateve për dorëzim të materialeve.

Ndërkohë konferenca e radhës për çështjen e  Thaçit, Veselit, Krasniqit e Selimit është konfirmuar në datën 15 dhjetor.

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.