BOTA

“Rusia e Bashkuar”- Deputeti i Moksës ‘i fut xixat’ Putinit: Të bëjmë ‘operacion special’ edhe në këtë shtet

22:55 - 13.05.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Një anëtar i parlamentit rus dhe një anëtar i lartë i partisë politike të Presidentit Vladimir Putin , Rusia e Bashkuar, ka sugjeruar që Rusia të shikojë nga Polonia pas Ukrainës në kërkimin e saj për “denazifikim”.
Komentet e Oleg Morozov, të cilat u postuan në Telegram, i bënë jehonë qëllimit të vetë-përshkruar të Putinit për të punuar për të “denazifikuar” Ukrainën.

Polonia duhet të jetë “në vendin e parë në radhën për denazifikimin pas Ukrainës”, tha Morozov në postim, sipas një përkthimi në anglisht.

Nuk ishte menjëherë e qartë pse Morozov thuhet se beson se Polonia ka nevojë për “denazifikim”, por komentet mund të tendosin më tej tensionet midis Rusisë dhe Evropës në mes të luftës në Ukrainë. Polonia është një nga 30 vendet anëtare të NATO -s , që do të thotë se çdo përpjekje e mundshme ruse për të synuar vendin mund të shkaktojë një luftë masive me aleancën ushtarake.

Putin nuk ka dhënë ndonjë tregues përfundimtar nëse ai mund të synojë Poloninë në të ardhmen, por zëvendësministri i Jashtëm polak Pawel Jablonski tha gjatë një interviste me Al Jazeera të botuar në fund të marsit se është një “siguri absolute” që Putini do të donte të sulmojnë Poloninë.

“Në të njëjtën kohë, ne jemi gjithashtu mjaft të sigurt se [Putin] nuk do ta bëjë këtë tani, sepse ai është shumë i zënë me atë që po ndodh në Ukrainë,” shtoi Jablonski.

Një anëtar i parlamentit rus dhe një aleat kryesor i presidentit rus Vladimir Putin thuhet se ka sugjeruar që Rusia të shikojë nga Polonia pas Ukrainës në kërkimin e saj për “denazifikim”. Më lart, Kremlini, Kulla Spassky dhe Katedralja e Shën Basiles shihen gjatë provave të paradës së Ditës së Fitores në Sheshin e Kuq më 4 maj në Moskë.

Kjo nuk është hera e parë që Morozov ka vënë në shënjestër NATO-n në retorikën e tij.

Muajin e kaluar, pasi kryeministri sllovak Eduard Heger konfirmoi se Sllovakia i kishte dhuruar Ukrainës një sistem të mbrojtjes ajrore S-300, Morozov tha gjatë një paraqitjeje në Kanalin e Parë të Rusisë se “ne duhet ta bëjmë Perëndimin kolektiv të kuptojë se ata nuk kanë asnjë shans për të fituar. këtë luftë”.

Sllovakia është një vend i NATO-s dhe një nga disa vende anëtare që i kanë ofruar Ukrainës armë dhe furnizime që nga fillimi i luftës në fund të shkurtit.

“Jam i sigurt se në një të ardhme shumë të afërt do të shohim operacione speciale, si nga forcat tona ajrore ashtu edhe nga njësitë tona speciale, për të shkatërruar dërgesat e armëve nga vendet e NATO-s,” tha Morozov.

Morozov tha gjithashtu gjatë paraqitjes se “një luftë totale ka filluar”.

Lufta fizike e Rusisë deri më tani nuk është shtrirë përtej kufijve të Ukrainës, edhe pse ndikimet e konfliktit janë ndjerë në të gjithë botën . Putin gjithashtu është përmbajtur nga shpallja zyrtare e luftës ndaj Ukrainës .

Morozov akuzoi Perëndimin se dëshiron që lufta në Ukrainë “të vazhdojë për aq kohë sa të jetë e mundur”.

“Ata supozojnë se kjo luftë do të shterojë burimet tona ushtarake dhe ekonomike,” shtoi Morozov./Burimi: Newsweek.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.