AKTUALITET

E lidhën dhe i morën kasafortën/ Zbulohet grabitja në shtëpinë e një biznesmeni me shumën prej 880 mijë eurosh

16:33 - 22.05.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Pas rreth dy vitesh e gjysmë, Departamenti i Krimeve të Pronës i Sigurimit të Selanikut, hetoi një grabitje në shumën prej 880 mijë eurosh dhe arrestoi dy anëtarë të grupit kriminal. Në kërkim është edhe një bashkëpunëtor i tretë, ndërsa dy persona të tjerë nuk janë identifikuar.
Pesë autorët, në tetor 2019, kishin hyrë në një shtëpi në Pylaia, dhe pasi kishin lidhur me kravatë biznesmenin e moshuar dhe dy ndihmësit në familje, çmontuan dhe morën kasafortën e cila kishte 400 mijë euro para cash së bashku me paund dhe bizhuteri, gjithsej rreth 480.000 euro.

Autorët e kanë ngarkuar kasafortën në xhipin e zi dhe janë zhdukur. Pasi e dhunuan, ata hoqën materialet e tyre dhe e hodhën në një zonë të shkretë të Efkarpisë, ku e gjeti policia.

Të enjten e kaluar u kryen operacione të njëkohshme policore dhe u arrestuan një grek dhe një ukrainas, të cilëve iu gjetën bizhuteri nga grabitja në shtëpinë e biznesmenit.

Ata kanë rrëfyer përfshirjen e tyre dhe, siç thanë, makinën e biznesit e kanë vjedhur dhe pas grabitjes e kanë çmontuar dhe kanë shitur pjesët e këmbimit.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.