BOTA

Jetonte si i vdekur në Spanjë/ Arrestohet ‘Pablo Escobar i Brazilit’. Kush është një nga trafikantët më të mëdhenj në botë!

09:44 - 23.06.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Policia federale braziliane arrestoi në Hungari një nga “trafikantët më të mëdhenj në botë”, me pseudonimin “Pablo Escobari brazilian”, i cili u arratis nga viti 2020 dhe dyshohet se ishte drejtuesi i një rrjeti të madh të trafikut të kokainës në Evropë.
Policia braziliane, e cila bashkëpunoi me Interpolin, “konfirmon arrestimin e Sergos Hoberto de Carvalho, i njohur si “oficeri i policisë Carvalho”, i cili konsiderohet si një nga trafikantët më të mëdhenj në botë sot”, tha ai në një deklaratë për shtyp.

Sipas policisë braziliane, “Pablo Escobar i Brazilit”, një ish-oficer policie, jetonte në Evropë dhe përdorte dokumente të falsifikuara për t’u shpëtuar autoriteteve. Pas arrestimit të tij në Spanjë, ku jetonte me identitet të rremë, për trafik droge, ai u lirua me kusht dhe falsifikoi një certifikatë vdekjeje për t’i shpëtuar drejtësisë, sipas një raporti të transmetuar nga rrjeti televiziv brazilian Globo Perth.

Një urdhër arresti u lëshua për “oficerin e policisë Carvalho” në nëntor 2020, si pjesë e një operacioni që çoi në sekuestrimin e burimeve në vlerë prej afro 100 milionë dollarë “të organizatës kriminale që ai drejtonte”, sipas policisë federale braziliane.

Qëllimi i operacionit ishte “çmontimi financiar i organizatave përgjegjëse për transportin e dhjetëra tonëve kokainë në Evropë, duke përdorur kryesisht portet braziliane“.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.