LAJMI I FUNDIT

Çfarë po ndodh me Covid-19? Epidemiologu Alimehmeti: Fundi i pandemisë është vendimmarrje politike!

09:22 - 21.09.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Epidemologu, Ilir Alimehmeti, i ftuar në emisionin “Log.” në Abc të gazetarit Endri Xhafo ndërsa po diskutohej për pandeminë, ai tha se fundin mund ta deklarojë çdo shtet më vete.
Sipas tij në nisja e pandemisë është e përgjithshëm dhe ajo njoftohet nga OBSH, ndërsa fundi është politik, pasi jo çdo shtet mund të ndodhet në të njëjtën situatë.

PJESË NGA BISEDA:

Xhafo: Çfarë do thotë Alimehmeti

Alimehmeti: Gjithmonë deklarohet nga OBSH, ajo monitoron sëmundjet e reja, ajo e deklaron pandeminë,. Megjithatë dalja nga pandemia mund të jetë dhe në shtete të ndryshme që marrin vendime. Dalja është edhe një arsye socio-ekonomike.

Xhafo: Do e thuash apo ta them unë se çfarë the. Më saktë po të citoj më ke thënë: Fundi i pandemisë është vendim politik.

Alimehmeti: Më the që mbyllja e një pandemie është dhe një vendim politik, ndryshe nga fillimi i saj. Për saktësi po e them edhe njëherë se fillimi u deklarua nga OBSH, fundi u deklarua nga Presidenti. Në hyrje jemi të gjithë njësoj në dalje çdo shtet është ndryshe.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.