Kryesore

Malltezi për privatizimin e ish-kompleksit “Partizani”: Jam pronar bashkë me familjet e tjera!

23:08 - 22.09.22 K.K
GSH APP Get it on Google Play

Anëtari i Këshillit Kombëtar të PD, Jamarbër Malltezi ka sqaruar në emisionin “Open” procedurën që është ndjekur për privatizimin e ish-kompleksit Partizani, duke theksuar se kemi të bëjmë me një kthim të pronës sipas ligjit te pronarët e vërtetë.
I pyetur lidhur me kallëzimin nga Balla ku kreu i Grupit të PS thotë se Malltezi ka marrë 5% garanci nga pronarët dhe 25% të hapësirës ndërtimore duke iu premtuar mbylljen në favor të tyre të çështje, ky i fundit e mohoi një pretendim të tillë.

Malltezi nënvizoi se ai është pronar bashkë me familjet e tjera.

DISKUTIMI:

Hila: Zoti Malltezi ish-pallati I sportit Partizani pse nuk u kthehet pronarëve sot.

Malltezi: Nuk u kthehet se nuk është i Ministrisë së Mbrojtjes.

Hila: Ne duam të sqarojmë nëse kjo pronë që është marrë është marrë brenda të gjitha rregullave.

Malltezi: Është e drejta e zotit , e ligjit dhe e shtetit. Ligji i shtetit ia kthen pronarit. Në rast se ligji ta jep dhe ti nuk e merr, nuk e ka fajin njeri.

Hila: Ne po diskutojmë se ka një ngjashmëri njërit ia japin dhe tjetrit jo. A ka ndikim politik në këtë punë se po nuk pate mik këtu nuk e shtyn dot.

Malltezi: More unë nuk kam marrë as 1/10 e pronës.

Vasili: por ju akuzoheni se e keni bërë këtë në shkelje të ligjit dhe me favorizim nga vjehrri juaj, që ishte në atë kohë kryeministër.

Malltezi: Kur i kthen pronën pronarit, ia kthen se shteti ka qenë hajduti. Po Edi Rama të bën milioner me një copë letër brenda ditës, me një VKM të bën pronar ai. Kurse dhjetëra pronarë këtu nuk marrin dot proën e tyre.

Zheji: Në akuzë dëgjova që thuhet se ju zotëroni 1/64 të pronës dhe pronar i 60% të ndërtimit.

Malltezi: Është mashtrim i Taulant Ballës. Unë jam bashkëpronar me shumë familje të tjera. Toka ishte shumë e parcelizuar. Toka e Begejave është 28 mijë metër. Shiko ça bën ky. Gjen një nga këto vërtetimet e pronësisë, por prona ishte shumë e copëzuar.

Vasili: Në kallëzim thuhet se Malltezi ka marrë 5% garanci nga ish-pronarët dhe 25% të sipërfaqes ndërtimore për ta mbyllur këtë çështje.

Malltezi: Jo është gënjeshtër. S’kam marrë asnjë nga këto përqindje, hiq ato përqindje për të cilat është dashur të bëhen shpenzime.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.