AKTUALITET

Situata me Covid në vend, MSH: Asnjë humbje jete dhe 23 të infektuar në 24 orët e fundit

18:13 - 25.09.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se në 24 orët e fundit, nuk është shënuar asnjë viktimë nga Covid 19. Ndërkohë, nga 289 testime, 23 qytetarë kanë rezultuar të infektuar.
25 Shtator 2022 – Ministria e Shëndetësisë i bën sërisht thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, veçanërisht në këtë periudhë të vjeshtës, për të kufizuar rrezikun e përhapjes së infeksionit.

Vaksinimi anticovid kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 389 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 23 qytetarë, në këto bashki:

10 në Tiranë, 3 në Fier, nga 2 qytetarë në Durrës, Mat, nga 1 qytetarë në Lushnje, Mallakastër, Vlorë, Delvinë, Gjirokastër, Tepelenë.

Janë 594 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 6 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

Janë shëruar 55 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 326,647 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (25 Shtator 2022)

Raste të reja ditore 23

Të shëruar në 24 orë 55

Të shtruar në spitale 6

Humbje jete në 24 orë 0

Testime ditore 389

Testime totale 1,978,622

Raste pozitive 330,830

Raste të shëruara 326,647

Raste Aktive 594

Humbje jete 3,589

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 284

Elbasan 67

Fier 55

Shkodër 53

Vlorë 32

Durrës 31

Lezhë 19

Dibër 21

Korçë 11

Berat 10

Gjirokastër 11

Kukës 0


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.