BOTA

Një bodybuilder i ‘copëtuar’ ndau atë që ndodhi kur ndaloi stërvitjen për 100 ditë (Video)

23:37 - 25.01.23 E.D
GSH APP Get it on Google Play

Bodybuilderi dhe YouTuberi, Matt Morsia, i njohur më mirë për ndjekësit e tij si MattDoesFitness, ka bërë shumë më pak palestër kohët e fundit, pas një këputjeje të tendinit të ‘Akilit’ që e ka lënë atë të paaftë të stërvitet në squats ose deadlifts ndërsa shërohet. Në një video të re në kanalin e tij, Matt jep një përditësim mbi shërimin e tij, duke vizituar fizioterapistin e tij dhe duke zbuluar se sa forcë ka humbur në 100 ditët e fundit.
“Në këtë pikë, përfitimi nuk tejkalon rrezikun”, i thotë mjeku i tij fizik për kthimin në standardin e tij të zakonshëm të stërvitjes. “Një tkurrje më e rëndë dhe e ngadaltë është relativisht e sigurt. Është nëse diçka ndodh dhe ju po mbani një bar të rëndë dhe duhet të bëni një hap përpara ose të humbni ekuilibrin… ky është rreziku”.

Në fund të fundit, Matt këshillohet që ai ende nuk ka gamë të mjaftueshme të lëvizjes për të bërë atë lloj squats që dëshiron, dhe rekomandohet një variant i makinës Smith. Por ai është në gjendje të fillojë përsëri ngritjen e vdekjes me një peshë të arsyeshme.

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.