DOSSIER

1923/ Shkëputja e myslimanëve shqiptarë nga Kalifati

08:51 - 25.05.19 Nga Aurenc Bebja
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Le Grand Echo du Nord de la France” ka botuar, të premten e 6 prillit 1923, në ballinë, një shkrim në lidhje me vendimin historik të ndërmarrë në Kongresin mysliman shqiptar në Tiranë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:
Myslimanët shqiptarë shkëputen nga Kalifati

Shkodër, 4 prill – Kongresi mysliman, i mbajtur në Tiranë, vendosi të shkëputet nga Kalifati dhe të themelojë autonominë fetare të Shqipërisë.

Kongresi vendosi të ndalojë poligaminë, avdeset fetare dhe ferexhen për gratë. Lutjet do të bëhen (recitohen) në këmbë.

Kjo reformë po shkakton një emocion të madh në Shqipëri dhe është fillimi i një revolucioni të vërtetë në botën myslimane që njoftohet se do të ketë pasoja.


Shfaq Komentet (1)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Shqiptaret muslimane me ne krye Berishen e kthyen rroten e historise mbrapa.Mbas 100 vitesh u bene ,vasal te kalifatet(erdoganit e sauditeve) lutjet si bejne ne kembe por ala calastra,veshjen arabe me nixhab.e mjekrat endyra ala xhihad.Keshtu mendoni se ju pret Europa?

    Përgjigju ↓