Kryesore

Çfarë e shkakton ‘lëkurën e pulës’ dhe si mund ta trajtoni

08:59 - 26.07.21 gsh

Keratosis pilaris, ndonjëherë e quajtur si “lëkura e pulës”, është një gjendje e zakonshme e lëkurës që shkakton shfaqjen e disa gungave të vogla ose puçrrave. Këto gunga ose puçrra të vogla në të vërtetë janë qeliza të vdekura të lëkurës që mbyllin gjëndrat e qimeve dhe ndonjëherë shfaqen me ngjyrë të kuqe ose kafe. Keratosis pilaris zakonisht ndodh te krahët e sipërm, kofshët, faqet ose vithet. Nuk është ngjitëse dhe zakonisht nuk shkakton ndonjë shqetësim ose kruajtje.Kjo gjendje përkeqësohet në muajt e dimrit kur lëkura ka tendencë të thahet dhe gjithashtu mund të përkeqësohet gjatë shtatzënisë.

Cilat janë simptomat e keratosis pilaris?

Simptoma më e dukshme e keratosis pilaris është pamja e saj. Simptoma të tjera përfshijnë:

– skuqje e lehtë e gungave
– kruajtje e lëkurës
– lëkurë e thatë

Çfarë e shkakton ‘lëkurën e pulës’ dhe si

Shkaqet

Kjo gjendje e lëkurës është rezultat i grumbullimit të keratinës, një proteinë e flokëve, te poret. Nëse keni keratosis pilaris, keratina e flokëve të trupit bllokohet te poret, duke bllokuar hapjen e gjëndrave të flokëve në rritje. Si rezultat, formohet një përplasje e vogël mbi vendin ku duhet të jetë floku.

Shkaku i saktë i grumbullimit të keratinës është i panjohur, por mjekët mendojnë se mund të shoqërohet me gjendje të lëkurës si dermatiti atopik dhe sëmundjet gjenetike.

Çfarë e shkakton ‘lëkurën e pulës’ dhe si

Trajtimet në shtëpi

– Bëni dush me ujë të ngrohtë dhe fërkojeni lëkurën me një sfungjer të butë
– Bëni scrub
– Vendosni krem hidratues
– Shmangni rrobat e ngushta

Trajtime dermatologjike

– mikrodermabrazion
– peels kimikë
– kremrat me retinol

Flisni paraprakisht me dermatologun/en për të përcaktuar efektet e mundshme anësore dhe për të gjetur një trajtim më të përshtatshëm për ju.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.