BOTA

10 njerëzit më të zgjuar në histori! (Foto)

18:12 - 29.06.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Mund të kemi hasur në një lloj liste me IQ-të më të larta për çdo vend, por a e keni pyetur ndonjëherë veten se cilët ishin njerëzit me IQ-në më të lartë në histori? Këto janë 10 IQ-të më të larta të regjistruara ndonjëherë në histori.
  1. Stephen Hawking – IQ 160

Ai njihet më së shumti për praninë e tij në shkencën popullore, veçanërisht librin e tij A Brief History of Time, botuar në vitin 1988, i cili portretizoi zbulimet e tij në fushën e fizikës teorike – duke përfshirë zhvillimin e tij të “Teorisë së Big Bang-ut” – shkruar në kushtet për një audiencë të popullsisë së përgjithshme.

  1. Albert Einstein – IQ 160-190

IQ-ja e saktë e njeriut të famshëm për fillimin në thelb të fushës së fizikës teorike është i panjohur pasi ai nuk e mori kurrë testin, por ekspertët e vendosin IQ-në e tij diku midis 160 dhe 190.

  1. Judit Polgar – IQ 170

Judit Polgar është cilësuar si shahistja më e madhe femër e të gjitha kohërave, dhe ka arritur gradën e mjeshtres së madhe në moshën 15 vjeç e 4 muaj, lojtarja më e re që e ka bërë këtë në atë kohë. Ajo është një pioniere për gratë në shah, dhe ishte gruaja e parë që mundi lojtarin numër 1 në botë në lojën konkurruese, të cilën e realizoi duke mundur Gary Kasparaov.

  1. Leonardo da Vinci – IQ 180-190

Nuk mund të japim një shifër të saktë për të përfaqësuar IQ-në e Da Vinçit pasi as koncepti dhe as testi nuk ekzistonin në kohën e tij. Megjithatë, ekspertët kanë konstatuar në mënyrë retroaktive se koeficienti i inteligjencës së da Vinçit ka shumë të ngjarë në rangun nga 180 deri në 190 – gjë që do ta bënte atë ndër më të lartat ndonjëherë.

  1. Marilyn Vos Savant – IQ 190

Marilyn Vos Savant është, siç sugjeron emri i saj, një gjeni. Ajo lindi në vitin 1946 dhe u bë e famshme vonë në jetë pasi u rendit në Librin e Rekordeve Botërore Guinness nën ‘IQ më e lartë’ në vitet 1980. Në atë kohë, rezultati i saj prej 190 ishte rezultati më i lartë i matur i regjistruar. Më vonë ajo u bë një shkrimtare e famshme për rubrikën e saj “Pyet Marilyn”, ku njerëzit i dërgonin pyetjet e tyre duke i kërkuar këshilla.

  1. Garry Kasparov – IQ 194

Kasparov kishte një IQ të regjistruar prej 194, një nga më të lartat e matura ndonjëherë. Ai është aktualisht në pension nga shahu dhe shërben në bordin e Fondacionit për të Drejtat e Njeriut.

  1. Kim Ung-Yong – IQ 210

I lindur në Korenë e Jugut në vitin 1963, Ung-Yong filloi të fliste në moshën 6 muajshe dhe ishte në gjendje të lexonte anglisht, gjermanisht, koreanisht dhe japonisht deri në ditëlindjen e tij të 3-të. Është mbresëlënëse që pas një jete të famshme dhe mundësive të sjella nga intelekti i tij, ai zgjodhi të bënte një jetë normale dhe të ulët.

  1. Christopher Hirata – IQ 225

Christopher Hirata është një tjetër fëmijë i mrekullueshëm që bëri bujë kur u bë amerikani më i ri që fitoi një medalje të artë në Olimpiadën Ndërkombëtare të Fizikës në 1996 në moshën 13-vjeçare. Ai u regjistrua në Institutin e Teknologjisë në Kaliforni në moshën 14 vjeçare dhe fitoi me sukses doktoraturën nga Princeton në moshën 22 vjeçare.

  1. Terence Tao – IQ 225-230

Ai ishte bashkë-marrës i Medaljes Fields në 2006, një çmim që feston përsosmërinë dhe inovacionin në matematikë për marrësit nën 40 vjeç. Ai jep mësim në Universitetin e Kalifornisë në Los Anxhelos.

  1. William James Sidis IQ 250 – 300

William James Sidis është një tjetër individ, rezultati i saktë i IQ i të cilit nuk dihet. Ekspertët e kanë vendosur IQ-në e tij diku nga 250 deri në 300, gjë që do t’i jepte atij rezultatin më të lartë të inteligjencës në histori. Çfarë bëri Sidis për të fituar një vlerësim të tillë? I lindur në 1898, ai hyri në Harvard në moshën 11-vjeçare për të studiuar matematikë, gjë që në atë kohë e bëri atë personin më të ri që u regjistrua ndonjëherë në universitetin prestigjioz.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.