BOTA

Asteroidi që vrau dinosaurët “shkaktoi një cunami 2.8 milje të lartë”

20:09 - 05.10.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Një shkëmb me madhësinë e malit Everest u përplas në planetin tonë 66 milionë vjet më parë, duke dërguar retë që fshinë diellin dhe vranë shumicën e krijesave në Tokë.
Por ndikimi shkaktoi gjithashtu një cunami të madh, të tmerrshëm deri në 2.8 milje të lartë, i cili la gjurmë në dyshemenë e oqeanit mijëra milje nga vendi i goditjes në Gadishullin Jukatan të Meksikës, sipas një studimi të ri të udhëhequr nga Universiteti i Miçiganit.

Autorët e studimit llogaritën se energjia fillestare në cunamin e ndikimit ishte deri në 30,000 herë më e madhe se energjia në cunamin e tërmetit të Oqeanit Indian të dhjetorit 2004.

Cunami i vitit 2004 vrau më shumë se 230,000 njerëz dhe është një nga cunami më i madh në kohët moderne.

Tsunami i shkaktuar nga asteroidi i dinosaurëve do të kishte qenë shkurtimisht 2.8 milje i gjerë përpara se të rrëzohej në nivele më të ulëta ndërsa u rrit në mbarë botën.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.