AKTUALITET

Avokati bjellorus “rrëmben” çmimin Nobel për Paqe

11:14 - 07.10.22 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Avokati i të drejtave Ales Bialiatski nga Bjellorusia, organizata ruse e të drejtave të njeriut Memorial dhe organizata ukrainase e të drejtave të njeriut Qendra për Liritë Civileas kanë fituar Çmimin Nobel të Paqes të këtij viti.
Njoftimi u bë të premten nga Komiteti Norvegjez i Nobelit në Oslo.

Lista e nominimeve ishte një sekret i ruajtur nga afër, por dihej se kishte 343 emra në të, me 251 individë dhe 92 organizata.

Fituesit e vitit të kaluar ishin gazetarët Dmitry Muratov nga Rusia dhe Maria Ressa nga Filipinet. Që nga marrja e çmimit, të dy kanë luftuar për mbijetesën e organizatave të tyre të lajmeve, duke sfiduar përpjekjet për t’i heshtur ato nga qeveritë e tyre.

Si jepet  Çmimi Nobel për Paqen?

Çdo vit, komiteti lejon nominime nga një grup i madh ekspertësh, si akademikë, ligjvënës dhe marrës të mëparshëm.

Fituesi ftohet në Norvegji për të dhënë një leksion Nobel dhe për të marrë një çmim monetar me vlerë 10 milionë korona suedeze (afërsisht 900,000 dollarë; 917,000 €).

Çmimi i paqes u jepet atyre që kanë “bërë punën më të madhe ose më të mirë për vëllazërinë midis kombeve”.

Megjithatë, çmimi nuk është pa polemika, pasi u është dhënë në të kaluarën individëve që vazhduan të akuzoheshin për shkelje të të drejtave të njeriut dhe krime lufte.

Është i vetmi nga çmimet Nobel që nuk ndahet në Suedi. Ajo jepet në Oslo nga kryetari i Komitetit Norvegjez të Nobelit, me të pranishëm mbretin e Norvegjisë Harald V.

Alfred Nobel e vendosi çmimin në testamentin e tij përpara se të vdiste në vitin 1896. Ai la pjesën më të madhe të parave të tij për vendosjen e “çmimeve për ata që, gjatë vitit paraardhës, do t’i kenë dhënë përfitimet më të mëdha njerëzimit” në fizikë, kimi, mjekësi, letërsi dhe paqe.

Nobeli, shpikësi i dinamitit dhe eksplozivëve ushtarakë, e krijoi në mënyrë të famshme çmimin në mënyrë që të mund të linte një trashëgimi më të mirë pasi u kritikua për “gjetjen e mënyrave për të vrarë më shumë njerëz më shpejt se kurrë më parë”.

Fituesit e këtij viti në fusha të tjera

Një javë e shpalljes së çmimit Nobel filloi të hënën me shkencëtarin suedez Svante Paabo që mori çmimin në mjekësi për punën e tij në gjenomikën njerëzore dhe evolucionin.

Tre shkencëtarë së bashku fituan çmimin në fizikë për punën në një fenomen të njohur si ngatërresa kuantike.

Çmimi Nobel në kimi u dha për punën në molekulat “klikoni kiminë” të ngjashme me Lego për të eksploruar qelizat, hartimin e ADN-së dhe projektimin e barnave.

Autorja franceze Annie Ernaux ishte fituesja e çmimit Nobel të këtij viti në letërsi.

Çmimi Nobel 2022 në ekonomi do të shpallet të hënën.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.