AKTUALITET

FOTOLAJM/ Shkatërrohet busti i Mit’hat Frashërit në Tiranë

13:34 - 23.12.22 a.d
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Busti i Mit’hat Frasherit është shkatërruar totalisht. 
Siç shihet nga pamjet e LSA, përveç se është marrë komplet busti i veprimtarit të shquar, dhe pllaka e mermerit është vandalizuar, duke i marrë gërmat e emrit dhe numrat që tregonin vitet e lindjes dhe vdekjes së tij.Busti I Mit'hat Frasherit 8

Busti i tij është i vendosur krah vëllezërve Frashëri tek Kodrat e Liqenit në Tiranë.

Mid`hat Frashëri ka qenë diplomat, shkrimtar dhe politikan shqiptar. Në botën e letrave ka kontributin e tij si publicist, shkrimtar, përkthyes dhe albanolog. Busti I Mit'hat Frasherit 7Busti I Mit'hat Frasherit 6 jpgBusti I Mit'hat Frasherit 5Busti I Mit'hat Frasherit 4Busti I Mit'hat Frasherit 3


Shfaq Komentet (2)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. E barazon veten ti muzhik me Mithat Frasherin?!?!
    Se pari duhet t’i njohesh botimet e shumta te tij pasat edhe mund te flasesh. Ti muzhik kopil i Dushan Mugoshes as nje milingone nuk je krahasuar me Mithat Frasherin.

    Përgjigju ↓