LAJMI I FUNDIT

Vitaminat që veprojnë më mirë në luftën kundër stresit

08:05 - 24.01.23 a.d
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Stresi mund të çojë në probleme të shumta shëndetësore, të shkaktojë tension të muskujve, dhimbje, probleme me stomakun dhe probleme me gjumin, të ndikojë në presionin e gjakut, sëmundjet e zemrës, obezitetin dhe diabetin
Për të parandaluar problemet e mundshme të shkaktuara nga stresi, ne mund të ndryshojmë rutinën tonë ditore dhe të marrim më shumë vitamina që mund të ndihmojnë në luftimin e stresit dhe ankthit, transmeton Telegrafi.

Vitaminat që kanë një efekt pozitiv ndaj stresit
E njohur edhe si acidi pantotenik. Kjo vitaminë luan një rol në prodhimin e hormoneve mbiveshkore dhe njihet si vitamina “anti-stres”.
Kur vitamina B5 është e pranishme në sasi të mjaftueshme, ajo është në gjendje të zvogëlojë sekretimin e kortizolit, gjë që ndihmon trupin të rikuperohet. Gjithashtu, acidi pantotenik luan një rol me koenzimën A, e cila është e përfshirë në sintezën e neurotransmetuesve, të cilët janë epinefrina, serotonina dhe acetilkolina, që ndikojnë në funksionet njohëse, kujtesën dhe humorin.

Kjo njihet gjithashtu si piridoksinë, e cila ndihmon në sintezën e hormoneve të stresit, epinefrinës dhe norepinefrinës. Kjo do të thotë se kur trupi është nën stres, ai ka më pak B6 për të kryer funksione të tjera. Vitamina B6 është gjithashtu e shkëlqyer për formimin e neurotransmetuesve, serotoninës dhe dopaminës.

Kjo vitaminë njihet për vetitë e saj imune për shkak të përmbajtjes së lartë të antioksidantëve, por gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në stres. Kur trupi ynë është nën stres, vitamina C natyrshëm zvogëlohet në trup.

Vaji i peshkut është vitamina më e mirë kur bëhet fjalë për të ndihmuar në kapërcimin e inflamacionit në trup. Ato janë baza e një sistemi nervor të shëndetshëm dhe shëndetit të trurit. Një studim zbuloi se marrja e acideve yndyrore omega-3 është e lidhur me përmirësimin e humorit dhe njohjes.

Zinku është një suplement i shkëlqyer që lidhet me përmirësimin e imunitetit, rezistencën ndaj infeksioneve, përmirësimin e energjisë dhe uljen e lodhjes. Zinku gjendet natyrshëm në ushqimet e pasura me proteina, veçanërisht në viçin, pulën dhe ushqimet e detit.

Vitamina B-12 konsiderohet si një nga suplementet më të mira për përmirësimin e humorit dhe menaxhimin e stresit. Ndikon në çlirimin e hormonit endorfin, i cili në fakt ju bën të ndiheni më mirë dhe nxit një gjendje mendore të qetë dhe euforike. Burimet natyrore të vitaminës B-12 përfshijnë viçin, vezët, djathin dhe butak.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.