LAJMI I FUNDIT

VIDEO/ Suksesi i dytë në histori, Leipzig “rrëmben” DFB POKAL

23:00 - 03.06.23 a.d
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Red Bull Leipzig është fituese e DFB POKAL në Gjermani. Skuadra e drejtuar nga Marco Rose mundi 2-0 Eintracht Frankfurt në finalen e luajtur në “Olympiastadion”.
Pjesa e parë ishte shumë e kujdesshme nga të dyja palët, çka bëri që rastet të ishin me pikatore. Në 45 minutat e para numërohet vetëm një goditje në portë, e cila erdhi nga Leipzig.

Në pjesën e dytë, Leipzig mori frenat e lojës dhe kaloi në epërsi me sulmuesin francezi, Christopher Nkunku, pas një goditje të bukur. Goli i qetësisë mban firmën e Dominik Szoboszlai, në fund. Sa i takon DFB Pokal, për Leipzig, ky është suksesi i dytë në histori.

Leipzig zhvilloi një ecuri të mirë edhe në kampionat, ku u rendit menjëherë pas Bayern Munchen dhe Dortmund. Kjo skuadër e mbylli Bundesligën me 66 pikë, në pozitën e 3-të.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.