AKTUALITET

Mijëra protestojnë kundër ‘kulturës së dhunës’ në Serbi

17:50 - 04.06.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Mijëra demonstrues dolën në rrugët e Beogradit të shtunën në protestën e pestë kundër asaj që ata pretendojnë se është përshkallëzimi i dhunës të nxitur nga partia në pushtet e vendit.
Lëvizja e quajtur “Serbia kundër dhunës” u shkaktua pas dy të shtënave masive muajin e kaluar. Ata janë më të mëdhenjtë që kur demonstruesit rrëzuan të fortin Slobodan Millosheviç në vitin 2000.

Protestuesit shprehën zemërimin ndaj partisë në pushtet mbi një kulturë dhune që ata thonë se është nxitur nga mediat e kontrolluara nga qeveria. Demonstruesit po kërkojnë që qeveria të heqë licencat e transmetimit të kanaleve që promovojnë përmbajtje të dhunshme dhe ndalimin e gazetave që sulmojnë disidentët politikë. Ata kërkojnë gjithashtu dorëheqjen e ministrit të brendshëm dhe kreut të shërbimeve të inteligjencës.

“Unë jam këtu për të gjithë ne, veçanërisht për fëmijët e mi. Pra, ata nuk kanë nevojë të protestojnë, por të punojnë dhe të jetojnë në vendin e tyre ashtu siç duhet”, tha matematikania 33-vjeçare Bojana Popovic për AFP gjatë mitingut.

“Sot, teksa ecim rrugëve, do të mbajmë jo vetëm dhimbjen, por edhe shpresën që fëmijët të ndihen të sigurt në shkolla”, tha aktori Nenad Mariçiç, sipas mediave lokale. “Shpresa që të gjitha viktimat e dhunës do të marrin drejtësi dhe paqe, shpresa se do të gjejmë forcën për të ndërtuar një shoqëri më të mirë që ndëshkon padrejtësinë dhe dhunën.”

Një grup protestuesish lëshuan balona me helium duke i kërkuar presidentit serb Aleksandar Vuçiq të largohej. Balonat mbanin një pankartë me mesazhin: “Vuçiq ik” nën një foto të madhe të presidentit.

Në fillim të majit, një nxënës 13-vjeçar hapi zjarr në një shkollë fillore të Beogradit. Një ditë më vonë, një burrë 21-vjeçar u nis me të shtëna jashtë Beogradit.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.