20 vite me pare

Kockë 70 milionë vjeçare/ Si 25-vjeçari gjeti skeletin e një fosili dinosauri teksa shëtiste me qenin e tij

19:50 - 15.02.24 E.P
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Një kockë 70 milionë vjeçare e gjetur nga një burrë duke ecur me qenin e tij ka rezultuar se është pjesë e një fosili pothuajse të plotë dinosauri.
25-vjeçari, i quajtur Damien Boschetto, ka gjetur kockën dy vjet më parë ndërsa po ecte në një pyll pranë Montouliers, një qytet në Herault, Francë.

Pasi Boschetto i raportoi zbulimin e tij studiuesve vendas në Shoqatën Kulturore, Arkeologjike dhe Paleontologjike (ACAP) të qytetit të afërt të Cruzy, u zbulua se kocka ishte vetëm një pjesë e një fosilizimi 30 metra të gjatë. titanosauri, i cili ekzistonte në tokë mbi 70 milionë vjet më parë.

“Ndodhi një mëngjes gjatë një shëtitjeje të zakonshme. Gjatë shëtitjes së qenit, një rrëshqitje dheu në buzë të shkëmbit ekspozoi eshtrat e skeleteve të ndryshme.”-tha Boschetto për lajmet lokale FranceBleu në një citim të përkthyer.

Fosili përfundimisht u zbulua se ishte pjesë e familjes së dinosaurëve të titanozaurëve që jetuan gjatë periudhës së Kretakut, vetëm disa milionë vjet përpara se asteroidi vrasës i dinosaurëve të godiste dhe të shkaktonte një zhdukje masive.

Titanosaurët, të cilët përfshijnë brachiosaurusin dhe diplodocusin e famshëm, janë dinosaurët gjigantë, me qafë të gjatë që mendohet se janë ndër kafshët më të mëdha tokësore që kanë ekzistuar ndonjëherë.

Këta dinosaurët barngrënës mund të arrijnë gjatësi deri në 100 këmbë ose më shumë, me qafën dhe bishtin e tyre të zgjatur, të mbështetur nga rruaza të forta, duke i lejuar ata të arrijnë lartësi të larta ndërsa kullosin në bimësi.

Ky zbulim u mbajt i fshehtë për dy vjet, pasi paleontologët ishin të shqetësuar se njerëzit do të vinin në vend dhe do të vidhnin ose dëmtonin kockat. Fosili i titanosaurit u nxor ngadalë nga toka nga vullnetarët në “ACAP” dhe së fundmi është dërguar në muzeun në Cruzy.

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.