Kuriozitete

Shkakton shqetësime në stomak, ja perimja që nuk duhet të hani gjatë natës

14:47 - 03.04.24 gsh
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Perimet janë një nga ushqimet e shëndetshme që ne shpesh zgjedhim për një vakt të lehtë. Ndoshta herët që keni përgatitur një sallatë për darkë, si pjesë e një diete të ekuilibruar, janë të panumërta.
Dhe ndërsa mund të mendoni se asgjë nuk mund të shkojë keq me një sallatë, ka perime që janë më të mira se të tjerat, veçanërisht para se të shkoni në shtrat gjatë natës.

Dhe për të qenë më konkret, një nga perimet më të njohura, sipas ekspertëve, është e ndaluar, pasi mund të shkaktojë probleme, të cilat mund të ndikojnë në pushimin tuaj të natës.

Perimet që duhet të shmangni gjatë natës

Shumë prej nesh konsumojnë rregullisht domate. Është një nga ato perime që e gjejmë në shumë pjata, falë shijes së saj unike. E ndërsa profili i tyre ushqyes është i pasur me lëndë ushqyese, si vitamina C dhe likopen, në disa raste, konsumimi i tyre gjatë natës është i ndaluar.

Pra, sipas ekspertëve, nëse keni probleme me refluksin gastroezofageal dhe urthin, domatet, ashtu si ushqimet e tjera acidike, mund të shkaktojnë dhimbje dhe parehati në ezofag kur shkoni për të fjetur natën. E njëjta gjë vlen edhe për urthin që shumë gra mund të kenë gjatë muajve të parë dhe të fundit të shtatzënisë.

Domatet mund të shkaktojnë urth

Domatet janë acidike dhe mund të shkaktojnë urth. Është një nga perimet e pakta që janë të pasura me acid malik dhe citrik. Këto acide mund të bëjnë që stomaku të prodhojë shumë acid në stomak, i cili është përgjegjës për ndarjen e ushqimit në stomak. Kur vëllimi i acidit rritet, ai kthehet në ezofag, duke shkaktuar urthin karakteristik dhe të pakëndshëm.

Kjo vlen si për domatet e freskëta ashtu edhe për ato të gatuara, si dhe për salcën e domates. Në çdo rast, ekspertët paralajmërojnë se në të gjitha format e tyre, domatet janë ndër ushqimet që mund të shkaktojnë refluks gastroezofageal.

Domatet mund të shkaktojnë shqetësime gastrointestinale

Pra, duke qenë se domatet janë një nga perimet më acide, ato gjithashtu mund të shkaktojnë shqetësime akute të stomakut nëse tashmë vuani nga GERD ose urthi. Domatet gjithashtu mund të bëjnë që stomaku të prodhojë më shumë acid, i cili është përgjegjës për shqetësimet akute gastrointestinale.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.