LAJMI I FUNDIT

Veti detoksifikiuese dhe antioksiduese, fruti që do t’ju ndihmojë të hiqni dhjamin nga barku

12:22 - 21.04.24 gsh
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Ekspertët theksojnë se sekreti i humbjes së përhershme të peshës nuk ka të bëjë me numërimin e vazhdueshëm të kalorive, por me rregullimin e urisë dhe modeleve të gjumit, djegien e yndyrës dhe shmangien e dëshirave.
Hulumtimet kanë treguar se ora biologjike shkon jashtë funksionit kur merr mesazhe të gabuara, duke rezultuar në ngrënjen e ushqimeve të gabuara. Por nëse arrini të rregulloni orarin tuaj të gjumit dhe të ngrënies, mund të humbni edhe yndyrën e barkut.

Një frut që mund të kontribuojë në këtë proces është qershia.

Qershitë janë një burim bimor i melatoninës, hormonit të gjumit. Edhe pse nuk ka prova që do t’ju ndihmojnë të flini më lehtë, hulumtimet kanë treguar se ushqime të tilla (si bananet) mund të rrisin nivelet e melatoninës në trupin tuaj. Pra, jo vetëm që ju ndihmon të flini, por është gjithashtu një antioksidant i fuqishëm, i cili mund të çojë në humbje peshe.

Hulumtimet e shkencëtarëve kanë treguar se qershitë kanë veti shëruese. Përmbajtja e tyre e lartë e hekurit ndihmon me aneminë, ato përmbajnë kripëra minerale që lehtësojnë dhimbjet reumatizmale dhe ndihmojnë në uljen e lodhjes dhe zgjatjen e përpjekjeve të muskujve.

Qershitë janë detoksifikuese për mëlçinë dhe fshikëzën e tëmthit dhe për trupin në përgjithësi. Ato janë tretëse, diuretike dhe kanë veti antiseptike.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.