Bota

Video/ Tërmet në Firenze, qytetarët braktisin shtëpitë, dëmtohen kishat

09:39 - 09.12.19 gsh

Një tërmet ka tronditur ditën e sotme Italinë. Dridhjet janë ndjerë në rrethinat e Firenzes.  Më e forta, me madhësi 4.5, u regjistrua në Scarperia dhe San Piero, në provincën e Firencës. Disa ndërtesa u dëmtuan, shkollat ​​u mbyllën.Tërmeti i parë është ndjerë gjatë natës me magnitudë 3.38 me epiqendrën e tij midis Scarperia dhe San Piero, në Mugello, qyteti metropolitane i Firences. Madhësia nuk ishte shqetësuese 2.4 në shkallën Rihter, gati e padukshme. Por është vetëm fillimi. Një minutë më vonë, toka akoma dridhet. Sizmografët e Institutit Kombëtar të Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë fillojnë të regjistrojnë në sekuencë tronditje të përmasave 3.2 dhe 3.4 që fillojnë të zgjojnë banorët e Scarperia, komuna që strehon Moto GP. Atëherë kur dukej sikur tërmeti u zbeh, dridhjet vazhdojnë çdo minutë por intensiteti zbutet. Gjithçka u duk sikur mbaroi por në orën 4,37 të mëngjesit vjen  tronditja më e fortë, me madhësi 4.5, që bën që njerëzit të dalin në rrugë. Tërmeti ka  shkaktuar çarje dhe dëmtim të kishave dhe ndërtesave të vjetra dhe shkakton alarmin e mbrojtjes civile dhe hekurudhat që bllokojnë lidhjet hekurudha me shpejtësi të lartë.

Tërmeti, me epiqendrën e tij nëntë kilometra të thellë midis San Pierio dhe Scarperia, është aq i fortë sa ndjehet në Firence, Prato, Empoli, San Miniato, Pistoia dhe Arezzo. Mijëra njerëz dolën në rrugë dhe vendosin ta kalojnë pjesën tjetër të natës në rrugë duke pritur një lajm ngushëllues. Zjarrfikësja dhe ekipet e mbrojtjes civile, të mbërritur nga e gjithë Toscana dhe Emilia, nuk raportojnë për lëndime apo dëme të pariparueshme për tani. Kryetari i Bashkisë Scarperia dhe San Piero, Federico Ignesti, flasin për dëme jo shumë serioze në kishë dhe në disa shtëpi. “Por tani për tani kam vetëm informacionet e marra nga inspektimet e para – shpjegon ai -. Do të duhet më shumë kohë për të kuptuar se çfarë e shkaktoi këtë tërmet ». Kjo i bëri të moshuarit të kujtojnë historitë e gjyshërve të tyre kur, një shekull më parë, 29 qershor 1919, një tërmet shkaktoi njëqind vdekje dhe shkatërrim në Mugello.

 

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

CLOSE
CLOSE