Bota

Itali/ Shisnin maska me vlerë mbi 5 mijë euro një copë, vihen nën hetim 20 persona

20:20 - 27.02.20 gsh

Autoritetet financiare italiane kanë identifikuar dhe vendosur nën hetim mbi 20 vetë në në rajonet Liguria, Lombardi, Marche, Campania e Calabria të akuzar për mashtrim tregtar.Duke përfituar nga preokupimi publik i infektimit me koronavirus ata përfitonin duke tregtuar maska filtrante me simbolin “Claims” që sipas tyre garantonin mbrojtjen totale nga kronavirus. Çmimi i një maske të tillë ishte mbi 5 mijë euro, shkruajnë mediat fqinje.

Operacioni i Financës Italiane është shtrirë në të gjithë territorin italian duke sekuestruar maskera, filtrues ambienti, artikuj për mbrojtjen e rrugëve të frymëmarjes etj që shiteshin me çmime spekulative . Autoritetet në Itali thanë se edhe thënia e tregtarëve se këta maska garantojnë mbrojtje totale nga koronavirusi është mashtrim.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.