Bota

Pas lehtësimit të masave/ Irani përballet me valën e dytë të COVID-19

17:48 - 05.06.20 gsh

Irani është vendi i parë që po përballet me valën e dytë të COVID-19, pasi lehtësimit të masave.Sipas mediave të huaja, Irani regjistroi 3,574 raste të reja me koronavirus të mërkurën. Numri më i madh i rasteve gjatë valës së parë ishte me 3,186, të regjistruara më 30 mars.

Ndërsa, sa i përket shifrave ditën e sotme, autoritetet e shëndetit në vend raportojnë se janë konfirmuar 2,886 raste të reja.

Irani filloi të lehtësojë masat kufizuese, të vendosura në shkurt pas rasteve me koronavirus, ndërsa në mes të prillit sëmundja filloi të “zbutej”. Më tej, në maj,numri i të infektuarve nisi sërish që të rritej në fillim të majit dhe prej tre ditësh ka qenë mbi 3000 raste.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

CLOSE
CLOSE