Kryesore

Plazh dhe fasule, Ejoh: Në Shqipëri ka racizëm, kam jetuar duke ngrënë qofte e qepë… me lekë borxh. Nuse shqiptare? Jam i…

12:33 - 23.06.20 Gazeta Shqiptare

Efiong Ekemini Ejoh është një personazh interesant. Sulmuesi i Apolonisë mbërriti në Shqipëri përpara gati 4 vjetësh, me sugjerimin e menaxherit Abraham Aleçenu, ish-futbollisti nigerian që ka luajtur për disa skuadra në vendin tonë, madje është shpallur kampion me Dinamon, Tiranën dhe Elbasanin.Ejoh e nisi nga Dinamoja dhe aktualisht është pjesë e Apolonisë. Pa mbushur ende 24 vjeç, është një futbollist me cilësi të mira, që ende nuk i ka shfaqur siç duhet. Në Kupë kundër Kukësit dhe në derbin me Lushnjën shpalosi vlera nga arsenali i tij, duke shënuar 3 gola, ndonëse trajneri Mërgjyshi i ngarkoi detyra mbrojtëse.

Ndaj Pogradecit u ndëshkua me karton të kuq në fund, pasi goditi Liçkollarin, por, siç shprehet Ejoh, në atë ndeshje u godit dhe fye gjithë kohës. Në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport”, ai rrëfen gjithçka mbi përvojën në Shqipëri.

Cila është familja e Ejoh? Nga sa pjesëtarë përbëhet ajo?

Kam lindur në Lagos të Nigerisë. Jemi një familje e përbërë prej 5 vetash: dy prindërit dhe 3 vëllezër, motra nuk kam. Unë jam fëmija i madh i familjes sime.

Cili është statusi i Ejoh? Beqar, i fejuar, i martuar?

Momentalisht jam beqar.

I dashuruar? Në një lidhje?

(Heziton paksa, qesh) Jo, jo, as diçka e tillë. Është ende herët, mendoj. Jam i fokusuar te futbolli për momentin.

Pro apo kundër një bashkëshorteje shqiptare?

Pyetje interesante… Nuk e kam menduar ndonjëherë. Nuk e di, kur ta mendoj, jua them. E përsëris që për momentin jam i përqendruar te karriera.

Si mbërritët në Shqipëri? Kur keni ardhur për herë të parë?

Për herë të parë kam ardhur më 24 gusht 2016. Ishin sugjerimet e disa miqve të mi dhe menaxherit tim për të luajtur me Dinamon. Aty kam pasur përvojën time të parë në futbollin shqiptar, për të vazhduar më tej me ekipe të tjera.

Ku keni luajtur përpara se të vinit në Shqipëri?

Jam aktivizuar vetëm në Nigeri, në Ligën e Dytë, por të mos harrojmë që kam qenë vetëm 19 vjeç atëherë.

Çfarë ju ka bërë më tepër përshtypje në Shqipëri?

Më ka pëlqyer bregdeti juaj, plazhet. Shqipëria ka një natyrë të bukur bregdetare dhe plazhe mahnitëse. Janë vende ku mund të kalosh pushime relaksuese.

Çfarë nuk ju ka pëlqyer në Shqipëri?

Mentaliteti jo i shëndoshë te shumë njerëz. Është për të ardhur keq.

Cili është ushqimi juaj më i preferuar në Shqipëri?

Fasulet (qesh).

Cili qytet ju ka pëlqyer më shumë në Shqipëri?

Saranda, Vlora, Tirana dhe pa dyshim Fieri. Ka vende të bukura Shqipëria.

Dinamo, Laçi, Turbina, Besa, Shkumbini, Apolonia. Ku është ndier më mirë Ejoh?

Kudo kam kaluar shumë mirë dhe pa asnjë problem, me përjashtim të Turbinës. Në Cërrik kam jetuar duke ngrënë qofte e qepë dhe me lekë borxh. Nuk dua as ta kujtoj më atë kohë…

Ka pasur në Shqipëri shenja racizmi ndaj jush?

Po, shpesh madje. Edhe duke ecur në rrugë, ka njerëz që qeshin, përqeshin dhe tallen, por kam mbajtur distancë dhe nuk kam reaguar. Kjo gjë lidhet me mentalitetin jo të shëndoshë të disa njerëzve, që e thashë edhe më lart.

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.