Bota

Lajm i mirë nga Izraeli/ Gjenden antitrupa që neutralizojnë Koronavirusin

21:30 - 15.07.20 gsh

Instituti i Izraelit për Kërkime Biologjike (IIBR) dhe Ministria e Mbrojtjes e Izraelit njoftuan se faza e zhvillimit të një antitrupi që do të ishte efektiv në neutralizimin e SARS-Cov-2, i njohur si coronavirus, ka përfunduar.Përmes llogarisë në Tëitter, Ministria e Mbrojtjes e Izraelit konfirmoi zhvillimin e anitrupit që mund të bëhet antidoti i parë për CoVid-19.

Sipas subjekteve, tani antidoti kalon nga faza e zhvillimit në fazën e pranimit të kompanive farmaceutike, gjë që do të lejonte që ajo të prodhohej në masë dhe të tregtohej.

Izraeli pretendon se IIBR është institucioni i parë që ka arritur një përparim shkencor që plotëson të tre parametrat:

  1. Një antitrup monoklonal i ri dhe i rafinuar që përmban një pjesë të mangët të proteinave të dëmshme
  2. Antitrupi mund të neutralizojë coronavirusin
  3. Antitrupi u testua në mënyrë të qartë në raste agresive të coronavirusit

Ndërkohë, Qeveria e Izraelit njoftoi heqjen e plotë të kufizimeve të lëvizjes të vendosura për qytetarët.

 

 

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

CLOSE
CLOSE