Kryesore

Raporti i Standard and Poor, Gjosha: Borxhi publik në vend arriti nivele rekord prej 80 përqind të PBB

16:52 - 01.08.20 Gazeta Shqiptare

Klajda Gjosha, ish-ministrja e Integrimit Europian, përmes një statusi në “Facebook” shkruan se raporti i Standard and Porr dëshmon se borxhi publik në Shqipëri arriti në nivele rekorde, prej 80 përqind të PBB-së.Gjosha thekson se shqiptarët janë zhytur në borxhe nga kjo qeveri, në një kohë që populli varfërohet cdo ditë e më shumë.

Postimi i Klajda Gjoshës

Raporti i Standard & Poor vuri në dukje edhe një herë se Borxhi publik i vendit arriti në nivele rekord prej 80% të Prodhimit të Brendshëm bruto (PBB)! Kjo është një shifër që tregon nivelin e ulët të ekonomisë shqiptare dhe borxhin e madh që duhet të paguajnë shqiptarët në këto kohë të vështira.

Edhe pse me këtë tregues katastrofik, qeveria vazhdon të ndërmarrë projekte të mëdha bazuar mbi modelin PPP duke rënduar barrën e borxhit publik në një mënyrë të fshehtë, pa i përfshirë te 80%!

Në këtë kohë Pamdemie, ku të varfërit vazhdojnë të varfërohen më shumë dhe shtresa e mesme po humbet kapitalet dhe të ardhurat e saj, fokusi duhet të jetë te stragjia e daljes nga kriza. Nëse do të vazhdojmë me koncesione dhe PPP, Shqipëria mund të hyj në recesionin e saj më të thellë, duke I lënë brezave të rinj pamundësinë, humbjen e shpresës dhe shlyerjen e borxheve të qejfeve të një qeverie të papërgjegjshme!

 

 

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.