Kryesore

Nga thashethemet deri tek kafshimi i thonjve/ 10 zakonet ‘e këqija’ që tregojnë se jeni më të zgjuar se sa mendoni

17:12 - 04.08.20 gsh

Në doza të vogla, të njëjtat zakone “të këqija” mund të jenë pjesë e një jetese të shëndetshme.Sigurisht, ju nuk dëshironi të jetoni në rrëmujë, por një tryezë e çrregullt mund të jetë një shenjë se jeni më krijues.Kush e dinte? Ja disa shenja të cilat tregojnë se mund të jeni më të zgjuar se sa në të vërtetë mendoni:Ju kafshoni thonjtë

Studiuesit ndoqën 1.000 fëmijë duke filluar kur ishin 5 vjeç. Kur fëmijët ishin 5, 7, 8 dhe 11, studiuesit i pyetën prindërit e tyre nëse i kafshonin thonjtë apo thithnin gishtin e madh. Rreth një e treta e fëmijëve shfaqën njërën ose të dy zakonet.

Kur fëmijët ishin 13 dhe 32 vjeç, studiuesit kryen teste të alergjisë. Sigurisht, grupi që i kishte kafshuar zakonisht thonjtë ose thithnin gishtin e madh pasi fëmijët kishin më pak të ngjarë të kishin zhvilluar alergji.Në të njëjtën kohë, një nga autorët e studimit këshilloi prindërit të mos inkurajojnë kafshimin e thonjve ose thithjen e gishtit në fëmijët e tyre.

 

Ju zgjateni

Ka një literaturë në rritje të dedikuar pse njerëzit vonojnë dhe si ta ndalojnë atë. Por profesori Wharton dhe autori i “Originals” Adam Grant argumenton se ne duhet të zgjerojmë konceptimin tonë të zvarritjes për të përfshirë jo vetëm dembelizmin, por edhe duke pritur për kohën e duhur. Me fjalë të tjera, zvarritja mund të ndihmojë në rritjen e krijimtarisë sepse i jepni vetes një shans për të zhvilluar idenë tuaj të madhe.

Ju jeni me vonesë

Të shkuarit me vonesë mund të ndërhyjë në marrëdhëniet tuaja personale dhe profesionale, duke ju bërë të dukeni të çorganizuar, ose më keq, mosrespektues.Në të njëjtën kohë, një lajm i përmendur shpesh nga Diana DeLonzor, autor i “Asnjëherë mos u vono përsëri”, hedh dritë mbi anët e fundit të zgjatjes. Siç ka raportuar New York Times:

“Shumë njerëz që vonohen kanë tendencë të jenë optimistë dhe jorealistë, tha ajo, dhe kjo ndikon në perceptimin e tyre të kohës. Ata vërtet besojnë se mund të shkojnë për një vrap, të marrin rrobat e tyre në lavanderi, të blejnë ushqime dhe t’i lënë fëmijët në shkollë brenda një ore ”.Me fjalë të tjera, njerëzit e vonë shpresojnë dhe presin më të mirën, e cila mund të jetë një shpatë me dy tehe në jetën e përditshme.

Ju ankoheni

Hulumtimet e fundit të cituara në The Atlantik zbuluan se ata që ankohen me më shumë mendje – domethënë që kanë një rezultat specifik në mendje janë më të lumtur se ata që thjesht ndjehen.Nëse keni nevojë të ankoheni, ka një mënyrë për të shprehur pak negativitet pa i fikur të gjithë rreth jush ose përkeqësuar problemin. Sipas psikologut Guy Winch, ekziston një mënyrë “e duhur” për tu kapur.Siç ka raportuar Anisa Purbasari i Business Insider, “Një ankesë efektive ka të bëjë me një çështje që mund të korrigjohet dhe i adresohet dikujt që ka fuqinë ta rregullojë atë.”

Një ankesë efektive ka tre shtresa: Së pari, lehtësoni ankesën në mënyrë që personi që dëgjon të mos bëhet mbrojtës. Së dyti, paraqisni vetë ankesën në një mënyrë jo-psikologjike. Dhe së fundi, tregoni personit që çdo veprim që ndërmerr për t’ju ndihmuar do të vlerësohet.

Ju përtypni çamçakëz

Është e vrazhdë ta bësh atë në një intervistë pune, kështu që jo. Por kur jeni ulur vetëm, mund të jetë një çelës për produktivitetin dhe relaksimin.Studime të shumta sugjerojnë se çamçakëzi ju ndihmon të ndjeheni më vigjilent – një studim madje zbuloi se njerëzit që përtypnin çamçakëz performonin më mirë në një test inteligjence sesa njerëzit që nuk e bënin këtë.

Hulumtime të tjera sugjerojnë se çamçakëzi rrit gjendjen shpirtërore dhe zvogëlon nivelet e kortizolit të hormonit të stresit.

Ju keni një tryezë të çrregullt

Nëse grumbujt e letrave po bien mbi tryezën e bashkëpunëtorit tuaj, mund të jetë koha të rregulloni.Por duke supozuar se mund ta mbash rrëmujën tënde, mund të ketë përfitime për çorganizimin. Hulumtimi nga viti 2015 sugjeron që çrregullimi i shtyn njerëzit të jenë më të orientuar drejt qëllimit sepse jemi të motivuar të kërkojmë rendin diku.Me fjalë të tjera, thjesht pamja e një hapësire pune në rrëmujë mund të ju bëjë më produktivë.

Jeni të përgjumur

Në vitin 2010, studiuesit publikuan disa gjetje tërheqëse të vëmendjes duke sugjeruar se humbja e vëmendjes mund t’ju bëjë të pakënaqur. Por të kalosh disa minuta me qëllim duke e lënë veten dhe mendjen të lirë mund të të bëjë edhe më produktiv dhe krijues.

Për shembull, një studim, i cituar në Harvard Business Revieë, zbuloi se lejimi i mendjes tuaj të endet për rreth 12 minuta ndërsa jeni duke punuar në një detyrë të vështirë mund të ju ndihmojë të gjeni një zgjidhje kur të ktheheni në të.

Merreni me thashetheme

Hulumtimet sugjerojnë që thashethemet ndihmojnë dikë që të ndjeheni më mirë. Një studim zbuloi se kur pjesëmarrësit vëzhguan mashtrimin në një lojë besimi, rrahjet e tyre të zemrës u rritën. Por studiuesit u dhanë pjesëmarrësve mundësinë që të dërgonin njerëz duke luajtur lojën (të cilët ishin me të vërtetë konfederatë eksperimentale) dhe rreth gjysma zgjodhën të shkruajnë shënime që përcjellin informacione për mënyrat e devotshme të mashtruesit.

Studiuesit e quajnë këtë lloj transmetimi të informacionit “thashetheme pro-sociale”. Pas dërguesve të shënimeve të angazhuar në thashetheme prosociale, ata thanë se ndjeheshin më mirë dhe rrahjet e tyre të zemrës u ulën.

Ju qëndroni deri vonë

Studiuesit psikologjikë ekzaminuan kohën e gjumit për fëmijët dhe e krahasuan atë me IQ-të e tyre. Ata zbuluan se ata që shkuan në shtrat shumë vonë kishin IQ më të larta se ata që shkuan në shtrat herët. Dhe njerëzit që shkojnë në shtrat më vonë kanë gjithashtu më shumë të ngjarë të kenë të ardhura më të larta se mesatarja, tregojnë kërkime të ndara. Përderisa korrelacioni nuk vërteton shkak, është diçka që duhet mbajtur në mend.

Ju përdorni fjalë plotësuese

Um, kështu që, tingëllon krejtësisht joprofesionale, a, përdorni fjalë plotësuese në çdo fjali, apo jo?

Por një artikull i fundit i kuarcit nxjerr në pah kërkimet që sugjerojnë fjalë të tilla si “um” dhe “uh” në të vërtetë ju ndihmojnë të mbani mend atë që po thoni.

Për më tepër, një studim tjetër zbuloi se njerëzit me shumë ndërgjegje kanë më shumë të ngjarë të përdorin fjalë plotësuese në bisedë.

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.