Bota

Ministri i Shëndetëssë Spahn: Gjermania mund të ketë vaksinën kundër COVID-19 muajt e ardhshëm

17:24 - 13.08.20 gsh

Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn ka njoftuar se në muajt e ardhshëm, apo në përfundim të vitit të ardhshëm pritet  të zbulohet një vaksinë ndaj COVID-19.“Unë jam optimist se në muajt e ardhshëm, dhe sigurisht  vitin e ardhshëm, mund të ketë një vaksinë”,  tha Spahn për televizionin gjerman ZDF.

“Por, një gjë që mund të themi është se falë të gjithë neve që punojmë së bashku – studiuesve, shkencëtarëve, publikut – me siguri do të kemi një vaksinë më shpejt se kurrë më parë në historinë e njerëzimit”, shtoi ministri gjerman.

Ndërkohë Presidenti rus, Vladimir Putin njoftoi se Rusia ishte bërë vendi i parë që ka miratuar një vaksinë ndaj COVID-19. Spahn përsëriti dyshimet e tij për atë vaksinë, të quajtur “Sputnik V”, duke thënë se kishte pak të dhëna për të.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.