Kryesore

Njerëzit që marrin vitaminë D kanë më pak rrezik të vdesin nga Covid-19

19:45 - 26.09.20 gsh

Njerëzit që marrin mjaftueshëm vitaminë D kanë 52 përqind më pak rrezik që të vdesin nga koronavirusi i ri, shkruan gazeta Daily Mail.Kështu thuhet në një studim, që arrin në përfundimin se njerëzit më të rrezikuar janë ata që kanë mungesë të kësaj vitamine, e cila njihet ndryshe edhe si vitamina e rrezeve të diellit.Vitamina D luan një rol të rëndësishëm në sistemin imunitar dhe mund të luftojë inflamacionet.Kjo mund të jetë arsyeja se përse vitamina është një faktor kyç në luftën që i bën trupi koronavirusit.Studimi është kryer nga Universiteti i Bostonit në SHBA.Ky universitet kishte zbuluar më herët se personat që kanë mjaftueshëm vitaminë D kanë 54 përqind më pak mundësi që të preken nga koronavirusi në radhë të parë.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.