BLUETOOTH

Anxhela Peristeri do të përfaqësojë Shqipërinë në “Eurovizion 2021”

15:05 - 21.11.20 Gazeta Shqiptare

Anxhela Peristeri do të përfaqësojë Shqipërinë në “Eurovision 2021”. Këngëtarja mori pëlqimin e jurisë së Festivalit Kombëtar, duke grumbulluar 322 pikë nga votimi i 11 pjesëtarëve të jurisë. Peristeri la pas Viktor Tahirajn me këngën “Nënë” me 266 pikë dhe Gjergj Kaçinarin “Më jep jetë” me 245 pikë. Juria e përbërë nga Shefqet Aliu, Osman Mula, Spartak Tili, Erjon Sheme, Ruzhdi Keraj, Miron Kotani, Jaho Margjekaj, Kozma Dushi, Enver Shëngjergji, At Spiro Katundi dhe Rudolf Marku ndau për pjesëmarrësit edhe disa çmime që lidhen me garën muzikore të vitit, i cili këtë vit u zhvillua online. Edicioni i ardhshëm i “Eurovision” do të mbahet në Holandë, nga data 18 deri më 22 maj.Renditja e plotë e këngëtarëve pjesëmarrës:

 1. Anxhela Peristeri – “Karma” 322 pikë
 2. Viktor Tahiraj – “Nënë” 266 pikë
 3. Gjergj Kaçinari- “Më jep jetë” 245 pikë
 4. Fejstina Mezini – “Kush je ti” 188 pikë
 5. Uendi Mancaku- “Vesi i shpirtit” 137 pikë
 6. Franc Koruni – “E morën botën” 135 pikë
 7. Agim Poshka – “Vendi im” 122 pikë
 8. Sardi Strugaj- Ka për të t’bër… 97 pikë
 9. Stefan Marena – “Meteor” 82 pikë
 10. Xhesika Polo – “Më mbron” 78 pikë
 11. Florent Abrashi – “Vajzë” 76 pikë
 12. Rosela Gjylbegu – Vashëzo 75 pikë
 13. Mirud – “Nëse vdes” 71 pikë
 14. Klint Çollaku – “Do t’ia dal” 66 pikë
 15. Xhiljola Haveniku – “E lirë” 62 pikë
 16. Kastro Zizo – “Vallja e jetës” 61 pikë
 17. Devis Xherahu – “Peng” 58 pikë
 18. Kamela Islamaj – “Kujtimet” 52 pikë
 19. Enxhi Nasufi – “Njësoj” 50 pikë
 20. Erik Lloshi – “Jo” 47 pikë
 21. Evi Reçi – “Tjerr” 29 pikë
 22. Orgesa Zaimi – “Valixhja e k…” 26 pikë
 23. Inis Neziri – “Pendesë” 25 pikë
 24. Fatos Shabani – “Ty” 13 pikë
 25. Manjola Nallbani – “Ora e jetës” 11 pikë
 26. Era Rusi – “Zjarri im” 0 pikë

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.