Shëndet

Rreziqet që sjell marrja e vitaminës D më shumë sesa nevojitet

19:41 - 21.11.20 gsh

Vitamina D është një lëndë ushqyese thelbësore për trupin tonë. Mungesa e vitaminës D duhet marrë seriozisht pasi mund të shkaktojë rreziqe, por gjithashtu dhe konsumimi i saj më shumë sesa nevojitet nuk është e rekomandueshme.  Por cilat janë efektet e marrjes së dozave të larta të vitaminës D për një kohë të gjatë?Mjekët thonë se niveli i vitaminës D në gjak është 30 ng / ml (75 nmol / l). Sidoqoftë, nivelet e gjakut mbi 100 ng/ml (250 nmol / l) mund të jenë të dëmshme dhe madje mund të konsiderohen toksike. Nëse jeni duke marrë doza të larta të vitaminës D, duhet të siguroheni që të bëni kontroll rregullisht tek mjeku.

Simptomat e toksicitetit të vitaminës D përfshijnë nivele më të larta se normale të kalciumit ose “hiperkalciemi”, të cilat mund të shkaktojnë tretje, të vjella, të përziera dhe dhimbje stomaku së bashku me lodhje, marramendje, konfuzion, etje të tepruar dhe urinim të shpeshtë.

Nivele të rënda toksike të vitaminës D mund të çojnë edhe në dëmtim të kockave dhe veshkave. Prandaj është e nevojshme të bëni teste të shpeshta në mënyrë që mjeku juaj të monitorojë rritjen e vitaminës në gjak.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.