LIFE STYLE

Foto/ Zbulohet shtëpia e Jezu Krishtit në Nazaret

10:35 - 24.11.20 gsh

Kjo që shihni në foto është shtëpia e Jezu Krishtit. Gjatë gërmimeve nën një manastir në Nazaret (Izrael), shkencëtarët kanë zbuluar një shtëpi me shkallë guri, një dhomë ruajtjeje, tarracë dhe oborr. Rrënojat datojnë nga shekulli i parë.Ken Dark, profesor i arkeologjisë dhe historisë në Universitetin Reading në Britaninië e Madhe sugjeron se kjo është shtëpia e Jozefit. Ajo ishte identifikuar si e tillë që në shekullin e 19-të, por më pas ra në harresë. Sipas Dark, kjo shtëpi ka qenë vend pelegrinazhi që në shekujt e parë pas vdekjes së Krishtit.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.