Bota

Australia vendos shumën marramendëse të gjobës për mosmbajtjen e maskës

17:19 - 14.01.21 gsh

Australia Perëndimore ka ashpërsuar masat kundër Covid-19, duke vendosur gjobë me vlerë 50 mijë dollarë (32 mijë euro) për secilin qytetar që nuk mban maskë mbrojtëse.“Çdo person që nuk mban maskë mbrojtëse në aeroportin e West Australia, do të detyrohet të paguajë gjobën prej 50 mijë dollarë (32 mijë euro)”, shprehet kryeministri i vendit Wa Mark McGowan.

Ky vendim ka ardhur në kuadër të masave të reja mbrojtëse, në luftën kundër përhapjes së variantit të ri të koronavirusit. Udhëheqësit e shtetit dhe qytetarët kanë zbatuar këtë vendim duke i mbajtur maskat jo vetem në fluturim, por edhe brenda aeroportit siç edhe është vendosur nga qeveria.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.