Kulturë

Lista e plotë e artistëve/ Njihuni me fituesit e American Music Awards

11:35 - 22.11.21 Gazeta Shqiptare

American Music Awards u transmetua drejtpërdrejt nga Microsoft Theatre në Los Angeles dje në mbrëmje, në ABC. E drejtuar nga Cardi B, shfaqja e çmimeve pati performanca nga BTS me Coldplay, Olivia Rodrigo, Tyler the Creator, Måneskin, Walker Hayes, Mickey Guyton, Bad Bunny, Tainy me Julieta Venegas, Carrie Underwood me Jason Aldean, Kane Brown etj. Diplo ishte DJ i ceremonisë.
Rodrigo dhe The Weeknd kryesuan nominimet me 7 dhe 6 nominime, respektivisht. Bad Bunny, Doja Cat dhe Giveon morën secili nga 5 nominime.
Fituesit e shfaqjes votohen nga fansat dhe këtë vit u shtuan disa kategori të reja.
BTS mori në shtëpi çmimin e Artistit Prestigjioz të Vitit, si dhe Grupin e Preferuar POP dhe Këngën e Preferuar POP për “Butter”. Megan Thee Stallion gjithashtu mori tre çmime, për Këngën e Preferuar trending për “Body”, Artistja Hip-Hop Femër dhe Albumi Hip-Hop për “Good News”.
Doja Cat pati të njëjtat nderime, duke fituar Bashkëpunimin e Vitit për “Kiss Me More” me SZA, si dhe Artisten e Preferuar R&B dhe Albumin R&B për “Planet Her”. Ndërkohë Rodrigo fitoi çmimin e Artistes së re të Vitit.
Lista e plotë e fituesve si më poshtë:
ARTIST OF THE YEAR
Ariana Grande
BTS *FITUES
Drake
Olivia Rodrigo
Taylor Swift
The Weeknd
NEW ARTIST OF THE YEAR
24kGoldn
Giveon
Masked Wolf
Olivia Rodrigo *FITUES
The Kid LAROI
COLLABORATION OF THE YEAR
24kGoldn ft. iann dior “Mood”
Bad Bunny & Jhay Cortez “DÁKITI”
Chris Brown & Young Thug “Go Crazy”
Doja Cat ft. SZA “Kiss Me More” *FITUES
Justin Bieber ft. Daniel Caesar & Giveon “Peaches”
FAVORITE TRENDING SONG
Erica Banks “Buss It”
Måneskin “Beggin’”
Megan Thee Stallion “Body” *FITUES
Olivia Rodrigo “drivers license”
Popp Hunna “Adderall (Corvette Corvette)”
FAVORITE MUSIC VIDEO
Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak) “Leave The Door Open”
Cardi B “Up”
Lil Nas X “MONTERO (Call Me By Your Name)” *FITUES
Olivia Rodrigo “drivers license”
The Weeknd “Save Your Tears”
FAVORITE MALE POP ARTIST
Drake
Ed Sheeran *FITUES
Justin Bieber
Lil Nas X
The Weeknd
FAVORITE FEMALE POP ARTIST
Ariana Grande
Doja Cat
Dua Lipa
Olivia Rodrigo
Taylor Swift *FITUES
FAVORITE POP DUO OR GROUP
AJR
BTS *FITUES
Glass Animals
Maroon 5
Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson Paak)
FAVORITE POP ALBUM
Ariana Grande “Positions”
Dua Lipa “Future Nostalgia”
Olivia Rodrigo “SOUR”
Taylor Swift “evermore” *FITUES
The Kid LAROI “F*CK LOVE”
FAVORITE POP SONG
BTS “Butter” *FITUES
Doja Cat ft. SZA “Kiss Me More”
Dua Lipa “Levitating”
Olivia Rodrigo “drivers license”
The Weeknd & Ariana Grande “Save Your Tears (Remix)”
FAVORITE MALE COUNTRY ARTIST
Chris Stapleton
Jason Aldean
Luke Bryan *FITUES
Luke Combs
*Morgan Wallen
FAVORITE FEMALE COUNTRY ARTIST
Carrie Underwood *FITUES
Gabby Barrett
Kacey Musgraves
Maren Morris
Miranda Lambert
FAVORITE COUNTRY DUO OR GROUP
Dan + Shay *FITUES
Florida Georgia Line
Lady A
Old Dominion
Zac Brown Band
FAVORITE COUNTRY ALBUM
Chris Stapleton “Starting Over”
Gabby Barrett “Goldmine” *FITUES
Lee Brice “Hey World”
Luke Bryan “Born Here Live Here Die Here”
*Morgan Wallen “Dangerous: The Double Album”
FAVORITE COUNTRY SONG
Chris Stapleton “Starting Over”
Chris Young & Kane Brown “Famous Friends”
Gabby Barrett “The Good Ones” *FITUES
Luke Combs “Forever After All”
Walker Hayes “Fancy Like”



FAVORITE MALE HIP-HOP ARTIST
Drake *FITUES
Lil Baby
Moneybagg Yo
Polo G
Pop Smoke
FAVORITE FEMALE HIP-HOP ARTIST
Cardi B
Coi Leray
Erica Banks
Megan Thee Stallion *FITUES
Saweetie
FAVORITE HIP-HOP ALBUM
Drake “Certified Lover Boy”
Juice WRLD “Legends Never Die”
Megan Thee Stallion “Good News” *FITUES
Pop Smoke “Shoot For The Stars Aim For The Moon”
Rod Wave “SoulFly”
FAVORITE HIP-HOP SONG
Cardi B “Up” *FITUES
Internet Money ft. Gunna, Don Toliver & NAV “Lemonade”
Lil Tjay ft. 6LACK “Calling My Phone”
Polo G “RAPSTAR”
Pop Smoke “What You Know Bout Love”
FAVORITE MALE R&B ARTIST
Chris Brown
Giveon
Tank

The Weeknd *FITUES
Usher FAVORITE FEMALE R&B ARTIST

Doja Cat *FITUES

H.E.R.

Jazmine Sullivan

Jhené Aiko

SZA

FAVORITE R&B ALBUM

Doja Cat “Planet Her” *FITUES

Giveon “When It’s All Said And Done… Take Time”

H.E.R. “Back of My Mind”

Jazmine Sullivan “Heaux Tales”

Queen Naija “missunderstood”

FAVORITE R&B SONG

Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak) “Leave The Door Open” *FITUES

Chris Brown & Young Thug “Go Crazy”

Giveon “Heartbreak Anniversary”

H.E.R. “Damage”

Jazmine Sullivan “Pick Up Your Feelings”

FAVORITE MALE LATIN ARTIST

Bad Bunny *FITUES

J Balvin

Maluma

Ozuna

Rauw Alejandro

FAVORITE FEMALE LATIN ARTIST

Becky G *FITUES

Kali Uchis

KAROL G

Natti Natasha

ROSALÍA

FAVORITE LATIN DUO OR GROUP

Banda MS de Sergio Lizárraga *FITUES

Calibre 50

Eslabon Armado

La Arrolladora Banda El Limón De Rene Camacho

Los Dos Carnales

FAVORITE LATIN ALBUM

Bad Bunny “EL ÚLTIMO TOUR DEL MUNDO” *FITUES

Kali Uchis “Sin Miedo (del Amor y Otros Demonios)”

KAROL G “KG0516”

Maluma “PAPI JUANCHO”

Rauw Alejandro “Afrodisíaco”

FAVORITE LATIN SONG

Bad Bunny & Jhay Cortez “DÁKITI”

Bad Bunny x ROSALÍA “LA NOCHE DE ANOCHE”

Farruko “Pepas”

Kali Uchis “telepatía” *FITUES

Maluma & The Weeknd “Hawái (Remix)”

FAVORITE ROCK ARTIST

AJR

All Time Low

Foo Fighters

Glass Animals

Machine Gun Kelly *FITUES

FAVORITE INSPIRATIONAL ARTIST

CAIN

Carrie Underwood *FITUES

Elevation Worship

Lauren Daigle

Zach Williams

FAVORITE GOSPEL ARTIST

Kanye West *FITUES

Kirk Franklin

Koryn Hawthorne

Maverick City Music

Tasha Cobbs Leonard

FAVORITE DANCE/ELECTRONIC ARTIST

David Guetta

ILLENIUM

Marshmello *FITUES

Regard

Tiësto

 

 

 

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.