BOTA

Pushtimi rus hyn në fazën e tretë – Lëvizjet e papritura nga SHBA dhe Italia për të pushuar zjarrin, Franca: Ukraina të lëshojë territore

07:52 - 14.05.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Lëvizshmëria e papritur ka qenë e shfrenuar në Ukrainë gjatë 24 orëve të fundit, pasi rreziku i një lufte përshkallëzohet dhe frika e një konflikti të zgjatur me pasoja katastrofike – si kriza e energjisë dhe ushqimit – intensifikohet.Për herë të parë që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës, sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, ka kontaktuar me homologun e tij rus Sergei Shoigu, duke i kërkuar atij një armëpushim të menjëhershëm, ndërsa ka propozuar një linjë të hapur midis Uashingtonit dhe Moskës. Vëzhgimi i topit të zjarrit ishte i pafrytshëm, por fakti i thjeshtë i komunikimit zbulon për shumë njerëz se ka një përpjekje për të krijuar një fushë komunikimi.

Lëvizja e Uashingtonit vjen vetëm një ditë pasi kryeministri italian Mario Draghi ndërhyri, duke thënë se presidenti amerikan Joe Biden kishte nevojë të bisedonte me presidentin rus Vladimir Putin për të gjetur një zgjidhje dhe për t’i dhënë fund luftës.

Por ajo që vetë Volodymyr Zelensky tha dhe gjithashtu zbuloi për shtypin ukrainas, tregojnë se Parisi po përpiqet gjithashtu të bëjë presion mbi Kievin për të gjetur një rrugëdalje nga konflikti.

Sipas raporteve ukrainase, presidenti francez Emanuel Macron i kishte propozuar Zelensey-t t’i bënte lëshime territoriale Rusisë në mënyrë që të gjente një zgjidhje paqësore dhe t’i jepte fund luftës. Prandaj presidenti ukrainas tha të premten se “nuk duhet të kërkojmë rrugëdalje nga Rusia dhe Macron po e bën kot”, duke sqaruar se “nuk jemi gati të humbasim terren  për të kursyer diçka për dikë”.

“Unë e di se ai donte të kishte një efekt në ndërmjetësimin midis Rusisë dhe Ukrainës, por ai nuk e pati atë”, tha Zelensky për Macron, duke vënë në dukje se “derisa vetë Rusia të dëshirojë dhe të kuptojë se i duhet, nuk do të kërkojë një rrugëdalje; koha për t’u ulur rreth tryezës me Rusinë ka mbaruar, nuk është më e mundur”.

Kujtojmë se Macron kishte deklaruar pak ditë më parë se për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë, duhet gjetur një zgjidhje paqësore , “pa poshtëruar Rusinë”.

Zyra e presidencës franceze ka mohuar akuzat për presion ndaj Kievit për lëshime territoriale. “Presidenti i Republikës nuk ka diskutuar kurrë asgjë me Vladimir Putin pa pëlqimin e Presidentit Zelensky. Ai gjithmonë thoshte se ukrainasit janë ata që vendosin kushtet e negociatave të tyre me rusët”.

Faza e tretë e pushtimit

Me operacionet ushtarake ruse të fokusuara në pjesën lindore të Ukrainës, por edhe zonat në qendër të vendit, pa u ditur se si dhe çfarë saktësisht duan të bëjnë në frontin jugor, bregdetar, Kievi e konsideron pushtimin rus të fazës së tretë.

Zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme të Ukrainës, Viktor Andrushev tha të premten mbrëma se në fazën e re, trupat ruse do të kenë qëllimin kryesor mbrojtjen e territoreve që kishin marrë deri më tani, pas më shumë se dy muaj e gjysmë sulmesh. Zyrtari ukrainas vlerëson se kjo fazë e luftës do të ketë luftime të zgjatura. Sipas analizës së tij, faza e parë ishte përpjekja për të pushtuar Ukrainën “brenda pak ditësh”, diçka që forcat ruse nuk ia dolën, ndërsa e dyta kishte për qëllim rrethimin e forcave ukrainase dhe mposhtjen e tyre në zona të ndryshme të rrethuara.

Përfundimi i është se rusët po planifikojnë një luftë të zgjatur, në mënyrë që përmes një shtytje të gjatë drejt Perëndimit dhe Kievit të arrijnë negociatat që duan.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.