LAJMI I FUNDIT

“Nëse hidhni plehra përzini turistët!”, Ramës nuk i del inati për çështjen e mbetjeve: Gratë e vajzat kryevepër, burrat…!

13:26 - 21.05.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Kur vetëm pak ditë na ndajnë nga muaji i parë i verës për këtë vit, Kryeministri Edi Rama u ka kërkuar vlonjatëve që të mbajnë ambientin e tyre të pastër dhe të mos hedhin plehrat në tokë.
Rama foli nga qyteti bregdetar, teksa u shpreh se një ambient i papastër largon turistët nga Vlora, teksa shtoi se “kanë në dorë diçka shumë të rëndësishme, që duhet ta vlerësojnë”.

Gjithashtu, Rama u kujtoi një shprehje të gjyshërve vlonjatë që sipas tij thoshin: “Lahu sa më shumë në det”.

“I them këto sepse vlonjatët, sidomos, vlonjatët duhet të kuptojnë se kanë diçka të rëndësishme në dorë, në raport me ekonominë e tyre, të mos hedhin plehrat në tokë. Për të ndërtuar turizëm të mirë s’mjaftojnë shtretërit, palmat e ndriçimi, por duhet kryesori, i zoti vendit, që është banori. Nëse e konceptojmë si shtëpinë tonë dhe nëse kur dalim nga muret e shtëpisë ndjejmë të njëjtët pastërti si brenda, Askush si hedh plehrat në kuzhinë, por në kosh. Nëse hedh plehrat në tokë, i heq qytetit të ardhura, përzë çdo turist që shikon atë mbeturinën në tokë. Ata thonë “deti i bukur, rëra e mirë, dielli fantastik, gratë e vajzat kryevepër por burrat për t’i marrë dhe për të mos i parë më kurrë”. sepse kjo është edhe e vërtetë ndër të tjera, po le të mos e themi këtu se kemi edhe komshinjtë që janë burra më të mirë se ne. Ndaj gjyshërit këtu në Vlorë thoshin lahu sa më shumë në det”, tha Rama.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.