BOTA

PE miraton raportin për t’i dhënë statusin e vendit kandidat në Bashkimin Europian Ukrainës dhe Moldavisë!

12:51 - 23.06.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Parlamenti Evropian ka miratuar me 529 pro, 45 kundër dhe 14 abstenim raportin në të cilin kërkon t’i jepet menjëherë statusi i vendit kandidat në BE për Ukrainën dhe Moldavinë. Raporti tregon gjithashtu vullnetin e Dhomës për t’i dhënë status Gjeorgjisë, pasi të jenë përfunduar reformat e nevojshme.
Deputetët pohojnë se në kontekstin e luftës brutale ruse të agresionit kundër Ukrainës, kjo zgjedhje do të tregonte lidership, vendosmëri dhe largpamësi, por theksojnë se nuk ka procedurë të përshpejtuar për anëtarësimin në BE dhe se kjo mbetet një strukturuar e bazuar në meritë.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.