BLUETOOTH

‘Batgirl’/ Filmi që kushtoi 90 milionë dollarë është “prerë” nga Warner Bros

07:21 - 05.08.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Filmi “Batgirl” ishte gati për t’u shfaqur brenda vitit. Xhirimet përfunduan dhe aktorët ishin gati për të ndjekur shfaqjen e testit. Megjithatë, përshtatja e personazhit të DC Comics nuk do të shfaqet në asnjë platformë.
Warner Bros konfirmoi për Variety se filmi nuk do të shfaqet premierë në asnjë platformë, ai nuk do të dalë në teatër apo në HBO Max. Ky lajm i kapi të papërgatitur të gjithë kontribuesit e filmit, pasi siç kanë deklaruar edhe regjisorët, ka qenë diçka që i ka tronditur.

Pse Batgir u anulua

Pas vendimit të Warner Bros, dyshja regjisore Adil El Arbi dhe Bilal Fallah iu përgjigjën anulimit të “Batgirl”, duke thënë përmes Instagramit se ishin “të pikëlluar dhe të tronditur” nga lajmi dhe shtuan se: “Ende nuk mund ta besojmë atë. Si kineast, është e rëndësishme që puna jonë të shfaqet për publikun, dhe ndërsa filmi ishte larg përfundimit, urojmë që fansat në mbarë botën të kenë mundësinë ta shohin dhe ta përqafojnë vetë filmin. Ndoshta një ditë do të ndodhë”.

Ata folën për një “kast dhe ekip të mrekullueshëm që bëri një punë të jashtëzakonshme dhe punoi kaq shumë për të sjellë në jetë Batgirl”.

Leslie Grace “theu” heshtjen e saj pas finales së palavdishme të filmit.

“Pas lajmeve të fundit për filmin tonë ‘Batgirl’, dua të them se jam krenar për dashurinë, punën e palodhur, synimin e të gjithë kastit tonë të jashtëzakonshëm dhe ekipit të palodhur gjatë 7 muajve të fundit në Skoci. Ndihem i bekuar që kam punuar mes këtyre njerëzve të mëdhenj dhe kam krijuar marrëdhënie që do të zgjasin një jetë.

Çdo fansi të Batgirl-it dua t’i them një FALEMINDERIT të madh për dashurinë dhe besimin që më lejoi të marr pelerinën dhe të jem, siç thotë Babs, “heroina ime e mallkuar. “Batgirl përgjithmonë”, ka shkruar ai në Instagram.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Leslie Grace (@lesliegrace)

Ky është një lëvizje e pazakontë nga një studio e prestigjit të Warner Bros dhe vendimi vjen pas një ndryshimi në drejtimin e saj, pasi pas bashkimit me Discovery, CEO i ri i studios dëshiron t’i japë përparësi teknikave të uljes së kostove të prodhimit të filmit dhe të ripërcaktojë studion si një vend për të krijuar filma të suksesshëm dhe jo filma për platforma transmetimi.

Filmi, me Leslie Grace si Barbara Gordon, mori “dritën jeshile” në vitin 2021, kur Warner synonte të krijonte filma origjinalë për platformën e transmetimit HBO Max.

“Ka marifete të çmendura, rënie të çmendura”, kishte thënë Grace për filmin. “Ajo është e dashura e një mekaniku, kështu që do ta shihni duke bërë shumë trazira… Kishte shumë ditë të vështira dhe të lodhshme, por ia vlente” , shtoi ai.

Përveç ‘Scoob!’

Warner Bros ka “prerë” edhe një film tjetër, pasi vendosi të mos publikojë as vazhdimin e filmit të vitit 2020 “Scoob!”. Filmi i animuar “Scoob!: Holiday Haunt” ishte vendosur gjithashtu për t’u shfaqur dhe sipas burimeve të cituara nga Variety, ata duan që filmi t’i ketë kushtuar studios 40 milionë dollarë.

Kur lajmet u publikuan nga New York Post, Warner Bros lëshoi ​​një deklaratë në të cilën ai argumenton si vijon:

“Vendimi për të mos publikuar filmin Batgirl pasqyron strategjinë e udhëheqjes sonë në lidhje me filmat DC dhe HBO Max. Leslie Grace është një aktore shumë e talentuar dhe ky vendim nuk ka të bëjë fare me interpretimin e saj në rol. I jemi mirënjohës krijuesve të “Batgirl” dhe “Scoob!” dhe aktorët dhe shpresojmë të punojmë sërish me ta në të ardhmen”.

Sipas Hollywood Reporter, filmat me buxhet të madh që përgatiten për platformat e transmetimit duket se nuk kanë më një nxitje financiare për udhëheqjen e re të Warner Bros.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.