AKTUALITET

Putini insiston në makthin bërthamor – Vazhdon “eksodi i madh” i të rinjve

07:09 - 23.09.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Get it on Google Play

Moska vazhdoi dje kërcënimin bërthamor, në një përpjekje për të forcuar “paralajmërimin” e rreptë të Presidentit rus Vladimir Putin për Perëndimin, në mënyrë që të bëhet e qartë ndërkombëtarisht se lideri rus nuk po bën “bllof” kundër mundësisë së aktivizimit të arsenalit bërthamor. Këtë herë, duke përfshirë ish-kryeministrin dhe kryetarin aktual të Këshillit të Sigurimit të Federatës Ruse, Dmitri Medvedev, Kremlini thuhet se është gati të përdorë “armë strategjike bërthamore”, nëse Donbasi dhe rajonet e tjera të Ukrainës kërcënohen, pas referendumet lokale që fillojnë nga sot, për aneksimin e tyre në Federatën Ruse.
“Rusia ka njoftuar se jo vetëm aftësitë mobilizuese, por edhe çdo armë ruse, duke përfshirë armët strategjike bërthamore dhe armët e bazuara në teknologji të reja, mund të përdoren për të mbrojtur Donbasin dhe territoret e tjera pas referendumeve për pranimin e tyre në Rusi”, komentoi z. Medvedev në kanalin e tij Telegram, duke e afruar çdo hakmarrje bërthamore në kohë dhe vend.

“Nuk ka kthim prapa”

Ai theksoi se “stabilitmenti perëndimor dhe të gjithë qytetarët e vendeve të NATO -s duhet të kuptojnë se Rusia ka zgjedhur rrugën e saj dhe nuk ka kthim prapa” duke dashur të tregojë se kërcënimi bërthamor është gjithashtu një zgjedhje strategjike për Rusinë, pavarësisht nga reagimet e komunitetit ndërkombëtar, rrugës së të cilit ajo ka hequr dorë, duke hartuar një kurs autonom brenda sistemit ndërkombëtar.

Duke i personalizuar kërcënimet, z. Medvedev argumentoi se “disa pensionistë budallenj me galionë strategjikë nuk kanë nevojë të na trembin duke folur për një sulm të NATO-s në Krime. Hypersonic (armët) janë të garantuara për të qenë në gjendje të arrijnë objektivat në Evropë dhe SHBA shumë më shpejt”, aq më tepër kur shumë nga sistemet e armëve hipersonike të Rusisë janë të pajisura me armë bërthamore.

Qëndrimi agresiv i Rusisë në njëzet e katër orët e fundit u komentua nga presidenti francez Emmanuel Macron, i cili e cilësoi mobilizimin e pjesshëm të presidentit rus si “shantazh”. “Rusia ka vendosur të ndërmarrë një hap shtesë në përshkallëzimin”, tha presidenti francez, ndërsa kritikoi dëshirën e shprehur të Putinit për të përdorur “të gjitha armët” nëse është e nevojshme – përfshirë armët bërthamore – në luftën në Ukrainë.

“Natyrisht, ky është shantazh dhe padyshim që ai i ka këto armë dhe rreziku është ende aty. Por është edhe një mjet presioni” , shpjegoi presidenti francez, duke shtuar se “Ka një kundërsulm (ukrainas) nga jugu dhe veriu që ka destabilizuar frontin rus, ky është elementi i parë” . Lexuar mirë për situatën aktuale në Rusi, “natyrisht, situata ekonomike ruse është me sa duket më e ndërlikuar nga sa është thënë, rubla është e brishtë, zinxhirët e vlerave po shemben pasi kompanitë largohen nga territori dhe partnerët nuk po ndihmojnë aq sa pritej”, vazhdoi Emmanuel Macron, duke shtuar pasojat e “shantazhit” rus dhe izolimit diplomatik të Moskës.

Me gjithë tensionin e ditëve të fundit, Elysée ende i mban të hapura kanalet e komunikimit me Moskën, madje duke pasur parasysh se konflikti në Ukrainë “do të përfundojë vetëm rreth një tavoline”. “Ne nuk jemi në luftë me Rusinë, por duhet të ndihmojmë Ukrainën dhe të bindim vendet e tjera që të na ndjekin për të rritur presionin. Rusia është shumë e qartë nën presion, por ne duhet të shtyjmë veten për të rivendosur dialogun dhe kushtet për paqe. Nuk jemi në ngërç”, përfundoi presidenti francez.

Të paktën në nivelin e Francës, zgjedhja e dialogut si një përparësi kryesore për të penguar një sulm të mundshëm rus është pothuajse e vetëkuptueshme, siç është qëllimi i NATO-s për të mos njohur kurrë “referendumet virtuale”. Ndërsa qendrat e votimit do të qëndrojnë të hapura në territoret e pushtuara të Ukrainës lindore dhe jugore nga sot deri të martën, Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut u bëri thirrje dje të gjithë anëtarëve që të refuzojnë “përpjekjet flagrante të Rusisë për të kapur territor”.

“Referendumet simuluese në rajonet e Ukrainës të Donetsk, Luhansk, Zaporizhia dhe Kherson nuk kanë legjitimitet dhe do të jenë një shkelje flagrante e Kartës së OKB-së”, tha në një deklaratë Këshilli i Atlantikut të Veriut, organi kryesor vendimmarrës politik i NATO-s. “Aleatët e NATO-s nuk do ta njohin aneksimin e paligjshëm (të territorit). Këto toka janë ukrainase” , nënvizon e njëjta deklaratë.

Nga ana e tij, ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov u kundërpërgjigj nga foltorja e OKB-së, duke thënë se “SHBA së bashku me aleatët e saj, organizatat ndërkombëtare të të drejtave të njeriut po mbulojnë krimet e kryera nga regjimi i Kievit”, duke shtuar se “ka një përpjekje për shtrembërim, si dhe kultivimin e një narrative se Rusia është burimi i së keqes”.

Një përgjigje ndaj kundërshtimeve të Ministrisë së Jashtme ruse i dha nga e njëjta fazë homologu i tij amerikan, Anthony Blinken, i cili deklaroi se “nuk mund ta lëmë Putinin të ikë ashtu” dhe u kërkoi anëtarëve të Këshillit të Sigurimit “të dërgoni një mesazh të qartë se kërcënimet e pamatura bërthamore (të Rusisë) duhet të ndalen menjëherë”. Përveç kësaj, ai e karakterizoi shpalljen e mobilizimit të pjesshëm në Rusi si një tjetër shenjë se Moska përçmon Kombet e Bashkuara dhe nënvizoi se planet e Kremlinit për të aneksuar territoret e pushtuara të Ukrainës përbëjnë një përshkallëzim të rrezikshëm të luftës.

Përveç kësaj, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres argumentoi se “lista e mizorive” të kryera në Ukrainë duhet të hetohet, duke shtuar se “autorët duhet të mbahen përgjegjës në procedura të drejta dhe të pavarura gjyqësore”.

Rusia dha “dritën jeshile” për zgjerimin e rekrutimit në një milion rezervistë duke shtuar një paragraf sekret në dekretin përkatës, ndërsa kryetari i Dumës Vyacheslav Volodin u bëri thirrje deputetëve të Dhomës që t’i bashkohen luftës në Ukrainë pas rekrutimit të pjesshëm të vendosur nga rusët.

Në çdo rast, është “kritike” të “vendoset së shpejti” për dërgimin e personelit të blinduar në Ukrainë, sqaroi dje ministrja gjermane e Jashtme Analena Burbock, pasi dialogu për furnizimin e mundshëm me tanke për forcat e armatosura të Ukrainës vazhdon të preokupojë gjermanët. Vihet re se asnjë vend anëtar i NATO-s nuk e ka furnizuar Ukrainën me tanke të prodhimit perëndimor, pasi kjo mund të sigurojë një alibi për Kremlinin për të përshkallëzuar operacionet ushtarake apo ndonjë hakmarrje ndaj këtyre vendeve.

Krahas mosmarrëveshjeve diplomatike, drama e të rinjve rusë po bëhet më intensive çdo orë, pasi ata që duan të mos marrin pjesë në rekrutimin e pjesshëm detyrohen të dezertojnë dhe të zhvendosen në një vend tjetër, ose të përballen me dënimet e regjimit. Për ata që e shohin daljen nga territori rus, Gjeorgjia, Armenia dhe Finlanda shquhen si vendet më të mira pritëse , ndërsa Gjermania gjithashtu duket pozitive në pritjen e rusëve. Në fund të fundit, radhët e gjata kilometrash në postat kufitare, përqafimet, britmat dhe klithmat përbëjnë një skenë tragjedie në Rusinë moderne, e cila i reziston në mënyrë dramatike absurditetit të luftës së Putinit.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.