AKTUALITET

Ministri britanik pranon se 200 fëmijë azilkërkues janë zhdukur, 80 për qind ishin me origjinë shqiptare!

16:25 - 24.01.23 E.D
GSH APP Get it on Google Play

Dyqind fëmijë azilkërkues që ishin vendosur në hotelet e drejtuara nga Home Office janë zhdukur, ka pranuar Ministri i Brendshëm Britanik, Simon Murray.
Ato përfshijnë një vajzë dhe të paktën 13 fëmijë nën moshën 16 vjeç, tha ministri i Brendshëm Simon Murray para Dhomës së Lordëve të hënën.

Zbulimi vjen pasi Observer raportoi se një sinjalizues nga një hotel i Home Office në Brighton kishte pohuar se disa fëmijë ishin rrëmbyer nga rruga jashtë objektit dhe ishin futur në makina.

Departamenti u paralajmërua nga policia se banorët e pambrojtur të hotelit – fëmijë azilkërkues që kishin mbërritur së fundmi në Angli, shumë me varka të vogla, pa prindër apo kujdestarë – do të ishin në shënjestër të rrjeteve kriminale.

Duke iu përgjigjur një pyetjeje nga bashkëmoshatari i Liberal Demokratëve, Paul Scriven, Lord Murray zbuloi shifrat, të cilat janë grumbulluar që nga korriku 2021. “Home Office nuk ka fuqi të ndalojë fëmijët azilkërkues të pashoqëruar në këto hotele dhe ne e dimë se disa prej tyre zhduken. Shumë prej tyre që zhduken janë gjurmuar më pas”.

Ai tha se 88% e 200 fëmijëve – 176 – ishin me origjinë shqiptare dhe ai tha se qeveria shpresonte të heqë dorë nga përdorimi i hoteleve për fëmijët “sa më shpejt të jetë e mundur”.

Ka gjashtë hotele të Home Office për fëmijët azilkërkues të pashoqëruar, duke përfshirë atë në Brighton.

OJQ-të kanë ngritur vazhdimisht shqetësime për fëmijët që zhduken nga strehimi dhe kanë ofruar të ndihmojnë Home Office për t’i mbajtur ata të sigurt, por qeveria i ka refuzuar këto oferta.

Philip Ishola, shefi ekzekutiv i organizatës kundër trafikimit të fëmijëve Love146, e cila ka paralajmëruar për rrezikun e vendosjes së fëmijëve të pashoqëruar në hotele që kur Home Office filloi t’i përdorte ata, tha se Home Office hodhi poshtë një ofertë nga një grup organizatash për të vlerësuar një hotel në Brighton.

“Kjo është më shumë se një vit më parë dhe atëherë ishte e qartë se kishte shqetësime serioze për sigurinë e të rinjve në këto hotele. Që atëherë, Home Office është paralajmëruar në mënyrë të përsëritur se fëmijët po zhduken, potencialisht për t’u trafikuar dhe shfrytëzuar, megjithatë këto shqetësime janë injoruar”, tha ai.

Bella Sankey, këshilltare laburiste në Brighton and Hove, tha: “Këta fëmijë duhet të gjenden. Ne gjithashtu kemi nevojë për një hetim të plotë për të vendosur shkallën e plotë të përgjegjësisë politike dhe institucionale për këtë keqbërje të neveritshme”.

Enver Solomon, shefi ekzekutiv i Këshillit të Refugjatëve, bëri thirrje që të vendosen mekanizma për të lejuar që fëmijët të kujdesen nga autoritetet lokale.

Policia e Sussex zbuloi se ata arrestuan dy burra të dyshuar për trafikim njerëzor pasi fëmijët që qëndronin në një hotel u panë duke u futur në makinën e tyre. Një zëdhënës tha se ata nuk kishin marrë asnjë pretendim për rrëmbim.

Që kur Home Office filloi strehimin e azilkërkuesve në hotele në Brighton dhe Hove në korrik 2021, 137 fëmijë të pashoqëruar janë raportuar të zhdukur, tha zëdhënësi i policisë. Prej tyre, 60 janë gjetur dhe 76 raste mbeten në hetim. Njëri është transferuar në një forcë fqinje, që besohet të jetë Met.

Mbikëqyrësi i migracionit zbuloi në tetor se hotelet që përdoreshin për të strehuar fëmijë të pashoqëruar përdornin staf që nuk ishte kontrolluar nga Shërbimi i Zbulimit dhe Ndalimit (DBS), siç kërkohet nga rregullat e qeverisë. Stafi kishte akses në çelësat kryesorë ndërsa refugjatët e rinj qëndronin në ndërtesë.

Sipas një raporti nga kryeinspektori i pavarur i kufijve dhe imigracionit, David Neal, inspektorët ekzaminuan katër hotele të përcaktuara për të strehuar të rinjtë. Dy prej tyre u zbulua se kishin staf që jetonte në vend, i cili nuk ishte pastruar nga DBS.

Deputetët dhe këshilltarët laburistë nga Brighton and Hove kanë akuzuar këshillin e udhëhequr nga të Gjelbërt dhe Ministrinë e Brendshme se refuzojnë të marrin përgjegjësinë për fëmijët e pashoqëruar azilkërkues.

Në një zhvillim të mëtejshëm, komisionerja e fëmijëve, Rachel de Souza, i ka shkruar Suella Braverman, sekretares së shtëpisë, për t’i kërkuar siguri që të ndiqet i gjithë protokolli për fëmijët e humbur, duke përfshirë njoftimin e autoriteteve për incidente të rënda.

“Jam thellësisht e shqetësuar nga rreziqet me të cilat përballen fëmijët e pashoqëruar azilkërkues të vendosur në hotele nga ata që janë të vendosur t’i shfrytëzojnë ata”, tha ajo. “Ne duhet t’i trajtojmë ata si fëmijët e pambrojtur që janë dhe t’i mbështesim siç duhet që nga momenti kur ata shkelin në brigjet tona.

“Kam kërkuar garanci se kujdesi dhe mbrojtja e duhur u ofrohet këtyre të rinjve që nga momenti i mbërritjes, duke përfshirë vizitat në këto hotele dhe njësi pranimi në Kent për të kuptuar përvojat e fëmijëve. Nuk mund të presim që fëmijët që janë përballur me traumën më të rëndë të lihen të kujdesen për veten si të pavarur – atyre duhet t’u jepet kujdesi dhe mbrojtja e shtetit që nga dita e parë, derisa të mbushin 18 vjeç.

Burimet e Home Office thanë se nuk ishte “e vërtetë” që fëmijët e pashoqëruar po rrëmbeheshin nga hotelet e saj, duke thënë se ata ishin të lirë të largoheshin nga akomodimi.

Megjithatë, një sinjalizues pretendoi se kishte parë që fëmijët të trafikoheshin në fakt nga një hotel tjetër i drejtuar nga Home Office, në Hythe, Kent, duke vlerësuar se 10% e të rinjve zhdukeshin çdo javë.

Një zëdhënës i Home Office tha: “Mirëqenia e fëmijëve në kujdesin tonë është një prioritet absolut. Ekzistojnë procedura të forta mbrojtëse për të siguruar që të gjithë fëmijët dhe të miturit në kujdes të jenë sa më të sigurt dhe të mbështetur sa të jetë e mundur, pasi ne kërkojmë vendosje urgjente me një autoritet lokal.

“Në rastin shqetësues kur një fëmijë zhduket, autoritetet lokale punojnë ngushtë me agjencitë, përfshirë policinë, për të përcaktuar urgjentisht vendndodhjen e tyre. ICIBI në tetor i gjeti të rinjtë në akomodim që njëzëri raportuan se ndiheshin të sigurt, të lumtur dhe u trajtuan me respekt.”


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.