DOSSIER

VIDEO/ Ilir Meta duke folur anglisht, si i falenderonte grekët në vitin ‘99

15:35 - 20.03.17 gsh.al
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play
Lufta e Kosovës në vitin 1999 ishte një dramë për shqiptarët. Përpos viktimave të shumta, gati 1 milionë vetë u deportuan dhe u detyruan të largohen për në Shqipëri, Maqedoni apo vende të tjera në Europën Perëndimore. Shqipëria u fut në një krizë humanitare, ajo ngriti kampe gjithandej për të mirëpritur shqiptarët e Kosovës. Në këtë video të “Associated Press” shihet ish-zv/kryeministri Ilir Meta që falenderon palën greke që ka ndihmuar me ngritjen dhe mirëmbajtjen e një kampi.

Lufta e Kosovës ishte një konflikt i armatosur në Kosovë që filloi në 28 shkurt 1998, pas sulmit jugosllav në fshatrat Likoshan dhe Qirez në Drenicë të Kosovës, deri në 11 qershor 1999.

 


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.