Kryesore

Tetë simptoma që nuk duhet t’i injoroni edhe nëse keni kaluar Covid-19

13:20 - 18.04.21 gsh

Nëse dikush ka qenë i infektuar me koronavirus  ose nuk ka qenë kurrë i sëmurë, ekspertët shpjegojnë se ekzistojnë disa simptoma të vazhdueshme që mund të zbulojnë nëse dikush ka qenë i sëmurë në muajt e fundit.Tre simptomat kryesore të COVID-19 janë kollë e vazhdueshme , ethe dhe humbje e nuhatjes .Megjithatë, ka simptoma të tjera që njerëzit që kanë kontraktuar koronavirus gjatë vitit të kaluar kanë raportuar, duke përfshirë dhimbje koke, humbje flokësh dhe lodhje.

Këto janë simptoma të të ashtuquajturës “COVID-19 i gjatë”, të cilat shpesh shoqërohen dhe me probleme të tjera të bezdisshme.

Pra, cilat shenja duhet t’i dimë?

 1. Dhimbje barku

Një studim i botuar në Revistën Amerikane të Gastroenterologjisë  zbuloi se shumë pacientë me COVID-19 kishin probleme me stomakun, me ekspertë që raportuan se 48% e njerëzve të infektuar në provincën Hubei të Kinës kishin diarre.

Studimi shqyrtoi 204 pacientë dhe gjithashtu zbuloi se 3.9% e tyre kishin  të vjella dhe 1.9% kishin dhimbje barku.

Në përgjithësi, më shumë se 50% e pacientëve kishin përjetuar një formë të problemeve të tretjes pas infeksionit me koronavirus.

 1. Lodhja

Një studim amerikan zbuloi se rreth 50% e pacientëve me COVID-19 përjetuan lodhje të rëndë.

Gati gjashtë në 10 njerëz vuajnë nga lodhja ekstreme pas rikuperimit, dhe disa e përjetojnë këtë problem edhe 100 ditë pas sëmundjes së tyre.

Shumë studime kanë zbuluar se lodhja është simptoma më e zakonshme dhe e vazhdueshme e COVID-19, e cila në shumë raste i ngjan sindromës së lodhjes kronike.

 1. Gulçim

Dështimi i frymëmarrjes u gjet në ¼ njerëzit që mbijetuan COVID-19 në Shtetet e Bashkuara,  deri në 100 ditë pas infektimit. Për më tepër, u regjistrua një ulje prej 10% e funksionit pulmonar.

Gulçimi është një tregues i koronavirusit, prandaj shumë pacientë me shtame të forta të virusit kanë nevojë për mbështetje mekanike të frymëmarrjes pasi virusi sulmon mushkëritë .

 1. Çrregullimet mendore

Shumë pacientë me COVID-19 afatgjatë kanë vështirësi në përqendrim dhe mendim, dhe disa kanë përjetuar humbje të kujtesës afatshkurtër si rezultat i infeksionit të koronavirusit.

Një studim i fundit zbuloi se 44% e pacientëve vuanin nga çrregullimi i mungesës së vëmendjes, i cili mund të jetë për shkak të faktit se virusi ndikon në furnizimin e trurit dhe oksigjenit.

 1. Sytë e kuq ose të thatë

Kolegji i Optometristëve shpjegoi se çdo infeksion i rrugëve të sipërme të frymëmarrjes, siç është COVID-19, mund të shkaktojë konjuktivit viral.

Ekspertët thonë se ky është një ndërlikim i vogël i virusit dhe jo një nga shkaqet kryesore, “megjithatë nuk ka gjasa që një person të zhvillojë konjuktivit viral si një simptomë e sëmundjes pa simptomat shoqëruese të etheve ose kollës së vazhdueshme”.

 1. Kollitja

Dihet se kolla e vazhdueshme është një simptomë kryesore e COVID-19.

Për shumë njerëz që vuajnë nga alergjitë ose tashmë kanë një kollë, është e vështirë të dallosh se çfarë i detyrohet kësaj, prandaj mjeku Dr. Sarah Jarvis shpjegon se kolla e koronavirusit është:

 1. E pashembullt (ose ndryshe nga kolla klasike ose kolla)

2.E  vazhdueshëm, sikur diçka është “kapur” në fyt

 1. E qëndrueshme, të paktën për gjysmë dite
 2. E thatë, pa gëlbazë.
 3. Humbja e shijes dhe erë

Humbja e shije dhe nuhatjes është një tjetër simptomë kryesor i koronavirusi, e cila është shtuar në listën majin e kaluar.

“Megjithëse disa njerëz nuk përjetojnë humbje, ata vërejnë ndryshime në shije. “Ata shpesh përshkruajnë një shije metalike ose një erë të çuditshme që del nga trupi i tyre”, thotë profesori Tim Spector.

Sipas Shoqatës Britanike të Otolaringologjisë, kjo simptomë mund të jetë për shkak të faktit se virusi neutralizon qelizat e hundës dhe gojës, pasi të dhënat tregojnë se pika e hyrjes së koronavirusit në trup janë sytë, hunda dhe goja .

 1. Ethet

Një tjetër çelës për diagnostikimin e COVID-19 janë ethet, përkatësisht temperatura e trupit mbi 38C.

Pra, nëse ndiheni të nxehtë, është e mundur që të jeni infektuar me COVID-19, prandaj duhet të kontrolloheni menjëherë përmes një testi diagnostikues.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.