Kryesore

Maqedonia e Veriut përgatitet për vaksinim masiv pas Pashkëve, piketon 6 qytete

18:15 - 30.04.21 Gazeta Shqiptare

Maqedonia e Veriut i frikësohet një përhapje të COVID-19 pas festës së Pashkëve ortodokse këtë fundjavë.Ministri i Shëndetësisë, Filipçe ka deklaruar se janë 6 qytete ku do të ketë vaksinim masiv me të gjitha llojet e vaksinave që janë në dispozicion.

Në ata pika të mëdha vaksinale, do të ketë nga të gjitha vaksinat. Nga java e ardhshme edhe kinezja do jetë si dhe Pfizer. Nuk ka nevojë të theksohet çështja e zgjedhjes së vaksinës. Të gjitha të njëjtit kualitet, nuk ka asnjë kundër indikacion. Cila vaksinë do jetë në atë orë e disponueshme, të njëjtën qytetarët mund që ta pranojnë në mënyrë komode pa mos u shqetësuar se me cilën vaksinë janë në përparësi të vaksinohen”, tha Venko Filipçe.

Maqedonia e Veriut vijon të regjistrojë shifra të larta ndaj COVID-19, ndërkohë që vaksinimi vijon.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.