BOTA

Aktori qëlloi për vdekje kineasten gjatë xhirimit të filmit, hetuesit japin “verdiktin”: Ishte aksident

20:45 - 16.08.22 K.K
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Vrasja me armë zjarri e kineastes Halyna Hutchins nga aktori Alec Baldwin në xhirimet e filmit “Rust” vitin e kaluar ishte një aksident. Kështu përcaktoi Zyra e Hetuesit Mjekësor të New Mexico.
Raporti i hetuesit mjekësor, i cili u përfundua pas një autopsie dhe një shqyrtimi të raporteve të policisë, u bë publik të hënën (15 gusht) nga Zyra e Sherifit të Qarkut Santé Fe. Prokurorët ende duhet të përcaktojnë nëse duhet ngritur ndonjë akuzë në këtë rast, pasi ata shqyrtojnë raportet e fundit, duke përfshirë ata nga FBI-ja për armën dhe municionin që u mblodhën pas të shtënave.

Ata janë gjithashtu në pritje të të dhënave të telefonit celular nga ekipi ligjor i Baldwin.

Vendimi i hetuesit mjekësor bëri që avokatët e Baldwin të argumentojnë se klienti i tyre nuk duhet të përballet me akuza të lidhura me “aksidentin tragjik” që vrau Halyna Hutchins më 21 tetor. Regjisori i filmit, Joel Souza, u plagos gjithashtu nga të shtënat.

“Kjo është hera e tretë që autoritetet e Nju Meksikës zbulojnë se Alec Baldwin nuk kishte autoritet ose njohuri për kushtet e supozuara të pasigurta në set, se atij iu tha nga personi përgjegjës për sigurinë në set se arma ishte ‘e ftohtë, dhe besonte se arma ishte e sigurt,” tha avokati Luke Nikas në një deklaratë.

Zyra e hetuesit mjekësor të shtetit shpjegoi se të shtënat ishin aksidentale sepse kishte një “mungesë të qëllimit të dukshëm për të shkaktuar dëm ose vdekje” dhe nuk kishte “asnjë demonstrim bindës” se arma ishte e mbushur qëllimisht me fishekë të vërtetë në shesh.

Baldëin i tha ABC News në dhjetor se ai ia drejtoi armën Hutchins pasi ajo e udhëzoi atë në xhirimet e filmit që Baldëin po prodhonte gjithashtu. Ai tha se arma qëlloi pasi ai e goditi atë, por mohoi të kishte tërhequr këmbëzën. “Këmbëza nuk u tërhoq,” tha ai. “Unë nuk e tërhoqa këmbëzën.”

Por një analizë e FBI-së e revolverit që mbante Baldwin sugjeroi se arma funksionoi dhe nuk do të ishte shkrepur nëse nuk ishte mbështjellë plotësisht dhe këmbëza të ishte tërhequr.

Nikas, avokati i Baldwin, tha për Fox News se “raporti i FBI-së po keqinterpretohet”.

“Arma qëlloi gjatë testimit vetëm një herë – pa pasur nevojë të tërhiqte këmbëzën – kur çekiçi u tërhoq dhe arma u thye në dy vende të ndryshme”, tha ai. “FBI nuk ishte në gjendje të gjuante armën në asnjë provë të mëparshme, edhe kur tërhiqte këmbëzën, sepse ishte në gjendje kaq të keqe.”

Ndërkohë, një përfaqësuese e armaturës së “Rust” Hannah Gutierrez Reed tha për Fox News, “Raporti i sapo publikuar i FBI-së tregon se revolveri ishte në gjendje të mirë pune dhe se Baldwin duhej të kishte tërhequr këmbëzën për të ndezur revolen, duke kundërshtuar drejtpërdrejt deklaratat e tij të mëparshme dhe ato të Ndihmës Drejtorit Halls, përmes avokatit të tij, i cili gjithashtu tha se Baldwin nuk e tërhoqi këmbëzën.”

Baldwin tha gjithashtu se në të kaluarën arma nuk duhej të ishte mbushur gjatë një prove.

Byroja e Shëndetit dhe Sigurisë në Punë të Nju Meksikos kishte një listë të gjatë të dështimeve të sigurisë në xhirime, duke përfshirë dëshminë se menaxherët e prodhimit morën pak ose aspak veprime për të korrigjuar dy gabime në xhirime para të shtënave fatale.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.