LIFE STYLE

Këto janë tri shenja të cilat paralajmërojnë mungesën e vitaminës “A”

20:17 - 22.09.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

E konsideruar si retinol, mungesa e vitaminës A mund të çojë në probleme të lëkurës.
Doktor Gill Jenkins vuri në dukje se lëkura e thatë, shërimi i dobët i plagëve dhe aknet mund të jenë sinjale se ju mungon një dietë e ekuilibruar mirë. Doktor Jenkins shtoi: “Vitamina A është thelbësore për të ndihmuar metabolizimin e hekurit, ruajtjen e membranave të shëndetshme të mukozës, lëkurës dhe shikimit, funksionin imunitar dhe specializimin e qelizave”.

Pa furnizim adekuat, jo vetëm që mund të shfaqen probleme të lëkurës, por edhe shenja të tjera paralajmëruese mund të fillojnë të zhvillohen.

Për shembull, një mungesë e vitaminës A mund të çojë në tharje të syve, infeksioneve të fytit dhe gjoksit dhe vështirësi në ngjizje.

Indikacione të tjera të mundshme për një dietë me mungesë të vitaminës A përfshijnë:

Rënie të flokëve;

Rritje të vonuar.

Ekzistojnë dy lloje të ndryshme të vitaminës A për t’u ditur, vuri në dukje doktor Jenkins. Njëra është vitamina A që gjendet në mish, shpendë, peshk dhe produkte qumështi.

Forma tjetër e vitaminës A (provitamina A) gjendet në: fruta, perime dhe produkte të tjera me bazë bimore në formën e karotenoideve.

Disa ushqime të pasura me vitaminë A përfshijnë:

Patate e ëmbël;

Kungull;

Karota;

Të verdhat e vezëve.

NHS tha: “Ju duhet të jeni në gjendje të merrni të gjithë vitaminën A që ju nevojitet duke ngrënë një dietë të larmishme dhe të ekuilibruar”.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.