BOTA

Planeti i ngrirë/ Shqiponja e Artë vret dhinë e egër – një skenë mizore nga natyra që të merr frymën

07:20 - 23.09.22 Gazeta Shqiptare
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Momenti i frikshëm kur një shqiponjë e artë zhyt kthetrat e saj në qafën e një dhie të egër, e ngre në ajër kafshën në panik dhe më pas e lë të zhytet deri në vdekje, është kapur në një skenë nga seriali i ri i dokumentarëve të BBC -së ‘Frozen Planet II’.
Sipas Daily Mail, skena është xhiruar në Alpet italiane dhe është përfshirë në episodin e serialit legjendar David Attenborough që do të shfaqet të dielën e ardhshme. Në fakt, rrjeti britanik BBC thekson se për herë të parë në histori është regjistruar një shqiponjë e artë duke vrarë një dhi të egër të rritur, pasi kjo është diçka krejt e pazakontë.

Pavarësisht se dhia e egër e rritur ka pesë herë peshën e shqiponjës së artë, zogu grabitqar sulmon nga lart, duke e kapur me lehtësi relative kafshën që nuk dyshon.

Episodi i titulluar “Majat e ngrira” ndjek dy shqiponjat e arta gjatë sezonit të tyre të çiftëzimit. Dy zogjtë e bukur vrasin dhitë e egra të reja duke i hedhur nga shkëmbinjtë e lartë për të gllabëruar më pas kufomat e tyre. Por në fund të verës, për habinë e ekuipazhit të BBC, një shqiponjë e artë u pa duke sulmuar një dhi të egër të rritur, me skenën e rrallë të kapur nga kamera e Frozen Planet II.

Në mënyrë tipike, shqiponjat e arta sulmojnë dhitë e vogla të egra dhe gjitarët e tjerë të përmasave mesatare si lepujt dhe pulat. Në këtë rast, objektivi i zogut grabitqar është një dhi e rritur dhe për rrjedhojë mjaft e madhe, i cili përfundon duke rënë për çiftin e shqiponjave të arta.

Producenti i BBC-së, Alex Lanchester, tha për Express se grupi i xhirimit nuk u besonte syve: “Asnjëherë më parë nuk është kapur në video. Ne e dinim që ata vrasin të rinj në pranverë, por jo të rritur. Kjo është sjellje shumë e pazakontë, pasi këto kafshë janë tepër të rënda. Ato janë të mëdha dhe shqiponjat e arta i vrasin duke i kapur me thua dhe duke i hedhur mbi shkëmbinj. Është shumë brutale. Këta zogj gjuajnë në çifte”.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.