AKTUALITET

Këta janë 14 anëtarët e bandës së shqiptarit “Esko”! Ata kryenin grabitje dhe trafikonin drogë me bazë në rezidencat e studentëve

14:30 - 26.11.22 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Të shtunën, policia greke publikoi emrat dhe fotot e 14 anëtarëve të bandës që kryen grabitje dhe trafikim droge në rezidencat studentore të Universitetit Politeknik në Zografou. Të tre bandat u zbuluan pas një operacioni të ELAS-it më 27 shtator, kur një civil u sulmua me kaçavidë nga “koka e madhe”, shqiptari “Esko”, të cilin e plagosi me një plumb për të shpëtuar 14 banditët.
Siç u bë e ditur pas operacionit të madh të ELAS-it, u arrestuan 32 anëtarë të këtyre bandave, mes të cilëve edhe drejtues të tyre. Sipas ELAS, këto banda kryen gjithsej 29 grabitje me pikënisje konviktet e studentëve në Universitetin Politeknik Zografou.

Konkretisht, banda e parë përbëhej nga 9 anëtarë dhe ishte përfshirë në 80 raste të trafikut të drogës. Banda e dytë listonte 24 anëtarë dhe kishte kryer 27 grabitje ndërsa banda e tretë kishte 18 anëtarë, ndërsa policia ende kërkon pesë persona të paidentifikuar. Siç u konstatua, nga rastet e trafikut të drogës, 28 kanë ndodhur brenda ambienteve të universitetit.

E para nga tre bandat përdori rezidencat studentore për të planifikuar goditjet e tyre dhe për të shpërndarë plaçkën.

Lidhur me ‘mondus operandi’, u konstatua se grabitjet i kanë kryer pjesëtarët e spirales së caktuar, duke i mbuluar me maska ​​të plota dhe doreza tiparet e tyre, në mënyrë që të mos identifikoheshin. Në të njëjtën kohë, ata kishin armë zjarri dhe thika të cilat i shfaqnin në rrjetet sociale në shenjë pushteti duke përdorur aparate telefonike të regjistruara në emra të të huajve që nuk ekzistonin.

Banda kishte zhvilluar madje një sistem kontrolli për hyrjen e njerëzve në zonën e kampusit me njerëz të armatosur që kryenin kontroll joformal të fytyrës ndaj njerëzve të panjohur ose të dyshimtë, të cilëve nuk hezitonin t’u tregonin armët.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.