AKTUALITET

EMRI/ U kap duke u kujdesur për kanabis, dënohet shqiptari në Britani

19:16 - 02.12.22 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Një shqiptar është dënuar në Mbretërinë e Bashkuar për veprën penale kultivim të bimëve narkotike.
Endrit Neza u kap nga policia britanike më 24 gusht të këtij viti, teksa kujdesej për bimët e kanabisit në një parcelë kanabisi në Newcastle.

Shqiptari, i cili kishte hyrë ilegalisht në Britani kujdesej për rreth 300 bimë kanabisi, të cilat kishin një vlerë tregu nga 28 mijë deri në 120 mijë paund.

30-vjeçari, i cili u kthye në Angli pasi u deportua në vitin 2017, u arrestua pasi policia bastisi një pronë në Malvain Avenue më 24 gusht të këtij viti, ku gjeti fermën e kanabisit.

Avokati i tij shtoi: “I pandehuri nuk ka asnjë dënim të mëparshëm në Mbretërinë e Bashkuar dhe fillimisht hyri ilegalisht në 2016. Ai u deportua në 2017 dhe më pas u kthye përsëri ilegalisht. Fitimi i tij financiar ka të ngjarë të jetë minimal për ata që në fakt e kanë ngritur fermën kanë përfituar në një shkallë modeste”.

Sophia Allinson, duke mbrojtur, i tha gjykatës se Neza erdhi në Mbretërinë e Bashkuar nga “nevoja e madhe financiare”, duke thënë: “Ai nuk kishte ndërmend të kryente veprimtari kriminale si kjo. Kuptimi i tij ishte se ai do të punonte në kantiere ndërtimi dhe lavazhe makinash Pasi e bëri këtë, ai u zgjodh dhe i tha se do të vinte në një shtëpi për rritje. Kur ai refuzoi disa herë, anëtarët më të vjetër të një bande mundën t’i siguronin adresën e shtëpisë së vëllait të tij në Shqipëri, që ishte informacion që ata nuk duhej kam qenë në dijeni”.

Ajo shtoi: “Ishte nga frika për vëllain dhe familjen e tij që ai udhëtoi nga Luton në Newcastle. Nga 19,000 £ trafikantët thonë se ai u kishte borxh atyre, ai ka paguar një bilanc prej 7,000 £. Ai nuk ka asnjë dyshim se 12,000 £ e papaguar Megjithatë, realiteti është se autoritetet e imigracionit janë në dijeni dhe ai do të dëbohet në kohën e duhur”.

Duke e dënuar Nezën, gjykatësi Stephen Earl e burgosi ​​për tetë muaj.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.