BLUETOOTH

“Vitet tona më të mira”/ Redford ka veshur ‘spazura’ të dyfishta në skenat e dashurisë me Streisand!

17:01 - 26.01.23 E.D
GSH APP Download on Apple Store Get it on Google Play

Barbara Streisand e pa partnerin simpatik të Robert Redford -it në filmin “The Way We Were” si një ‘llokum’ të thatë, gjë që e detyroi të vishte dy të brendshme të ngushta – si një spasauar – në skenat e dashurisë për t’u mbrojtur nga orekset e yllit të famshëm.
Siç raporton gazeta britanike “Daily Mail”, duke cituar librin e kritikut të teatrit Robert Hofler, i cili sapo doli në qarkullim (24 janar), aktori biond nuk e vlerësoi Streisand-in pasi nuk e konsideronte atë një aktore serioze.

Siç shkruan Hofler në faqet e librit, Streisand ishte ndezur kur ajo pa bashkë-yllin e saj, kjo është arsyeja pse Redford mori masat e tij paraprake në skenat e dashurisë së filmit.

Sipas autorit, fillimisht ylli amerikan jo vetëm që nuk ka dashur të punojë me Streisand, por as nuk ka dashur të këndojë gjatë filmit. Ajo, natyrisht, ishte e mahnitur nga Redford dhe preferoi të vishte bikini gjatë xhirimeve të skenave të dashurisë.

“Legjenda e Hollivudit, tani 86-vjeç, hezitoi të punonte me Streisand-in tani 80-vjeçare dhe madje kishte veshur dy “pagë” para se të shkonte në shtrat me të”, raporton kritiku i teatrit Hofler.

Në faqet e librit të tij, nën titullin: “Mënyra se si ishin: Si betejat epike dhe egot e mavijosura blenë një histori dashurie klasike të Hollivudit në ekran” të publikuar më 24 janar, ai zbulon gjithashtu tensionin mes dy yjeve të Hollivudit.

Pas romancës së vitit 1973, Streisand u nominua për një Oscar për Aktoren më të Mirë.

Herën e parë që dy aktorët bënë seks, Barbra duhej të “ndizte” Redfordin, i cili e kishte lënë veten në duart e Morpheus-it pasi kishte konsumuar shumë alkool. Streisand nuk mundi t’i zbuste dëshirat e saj me pamjen e bukurisë natyrore të Redfordit dhe donte dëshpërimisht ta joshë atë.

Por sipas autorit, aktori amerikan nuk ka dashur të jetë në një lidhje me një grua që nuk e konsideron si “aktore serioze” dhe mbi të gjitha, ai po përpiqej të “mbronte veten” pasi ishte një baba i lumtur i martuar me katër fëmijë.

Filmi “Vitet tona më të mira” u xhirua nga gushti deri në nëntor 1972, kur Redford ishte 36 vjeç dhe Streisand 30.

Libri zbulon gjithashtu se, gjatë skenës së tyre të dytë të seksit, Redford refuzoi të thoshte fjalën, “Këtë herë ishte më mirë”, sepse ai mendonte se audienca televizive do të mendonte se ai në të vërtetë kishte një lidhje me yllin e tij.

Siç thotë Hofler për TheWrap, “Redford nuk ka qenë kurrë i keq në shtrat”, kështu që as personazhi i tij nuk mund të ishte.

Për qëllimet e filmit, çifti, pavarësisht dallimeve të tyre, u martuan dhe u transferuan në Kaliforni për të ndjekur ëndrrën e protagonistit Redford për t’u bërë skenarist derisa tensionet e tyre të vjetra u rishfaqën.

Filmi fitoi dy çmime Oscar, duke përfshirë këngën më të mirë origjinale për “The Way We Were” të Streisand-it, i cili gjithashtu zuri vendin e parë në Billboard Hot 100.

Sipas librit, në fillim Redford nuk ishte i interesuar as për skenarin dhe i tha regjisorit Sidney Pollack se nuk i pëlqente personazhi që do të luante. Për tetë muaj, Pollack u përpoq ta bindte atë t’i thoshte “po” filmit, me karakteristikën e tij që pohoi: “Tetë muaj e “godita për vdekje” për ta bindur që të pajtohej”.

“Një nga pengesat kryesore që duhej të kapërcente ishte ngurrimi i tij për të punuar me Streisand”, thotë kritiku i teatrit.

Redford nuk besonte se Streisand ishte një “aktore serioze”, sepse ajo “nuk kishte provuar kurrë” dhe siç tha ai, filmat e saj të mëparshëm ishin muzikalë dhe më të lehtë.

Përveç kësaj, ajo kishte kundërshtuar të kaluarën e saj si këngëtare, duke thënë: “Ajo nuk do të këndojë apo jo? Nuk dua që ajo të këndojë në mes të filmit”.

Fansat e filmit televiziv, “Vitet tona më të mira”, e dinë se Redford dhe Streisand nuk përfundojnë së bashku. Libri gjithashtu raporton se regjisori Sidney Pollack, i cili vdiq në vitin 2008, kishte thënë më parë, “Barbra nuk kishte punuar kurrë me një udhëheqës vërtet të fortë”.

“Ajo tenton të dominojë një imazh, vetëm nga madhësia e madhe e talentit të saj. Është e vështirë për një bashkë-yll të qëndrojë në të njëjtin nivel me të”, tha Pollack. Megjithatë, ai besonte se Redford ishte në gjendje të përballonte aktoren fituese të Oskarit.

“Në aktrim, duhet të ndihesh sikur po sheh majën e ajsbergut”, vëren Pollack, në librin e Hoeffler.

Kujtojmë se, një vit më parë, Barbra Streisand ka folur për gazetën “The Guardian” për karrierën dhe rolet e saj të famshme, duke thënë – ndër të tjera – se ende acarohet me ata që e shqiptojnë emrin e saj gabim.

Konkretisht, ajo ka shpjeguar se mënyra e saktë për të shqiptuar mbiemrin e saj është “Strei-sand” dhe jo “Strei-zand”. “Është kaq qesharake sa nuk mund ta shqiptojnë emrin tim si duhet”, tha ajo. “Edhe sot më është dashur të korrigjoj asistentin tim të ri”, shtoi ajo.


Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.